Ancelotti paralajmëron lojtarët e Real Madrid para ndeshjes me Liverpoolin: Na duhet i njëjti qëndrim në lojë

Carlo Ancelotti

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti ka paralajmëruar lojtarët e tij që të mos jenë të vetëkënaqur përpara përballjes me Liverpoolin në mesjavë. Los Blancos arritën një fitore mbresëlënëse 5-2 në ndeshjen e parë të raundit të 16-të shkuadrave të mbetura në Ligën e Kampionëve në fushën e Anfield muajin e kaluar.

Rezultati i vendos paralajmërimet e Ancelottit në një pozicion të fortë për të arritur në çerekfinale, por trajneri veteran italian nuk merr asgjë si të mirëqenë, pasi Jurgen Klopp dhe lojtarët e tij udhëtojnë në Madrid për t’u kualifikuar.
Ekipi i tij u detyrua të provonte në të gjitha mënyrat në ndeshjet e tyre me eliminim direkt në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, në rrugën për të mundur Liverpoolin në Paris. Ancelotti dëshiron të shmangë një përsëritje dramatike.

“Ne kemi përvojën e vitit të kaluar kundër Chelsea-t. Ne kemi një avantazh, prandaj jemi favoritë, por duhet të luajmë edhe 90 minuta të tjera me të njëjtin qëndrim si në ndeshjen e parë. Nuk mund të mendojmë të menaxhojmë lojën, duhet të luajmë 90 minuta në nivelin më të lartë”- u shpreh trajneri italian.

Ancelotti la të kuptohej se skuadra e tij erdhi përmes fitores 3-1 në La Liga ndaj Espanyol-it, pa shqetësime të reja për lëndime, pasi ata mbyllin diferencën e titullit në gjashtë pikë ndaj Barcelonës brenda natës. Benzema do të rikthehet në formacionin fillestar, pasi ishte pushim ndaj katalanasve.