Angli/ Katër shqiptarë dënohen me burg, vodhën 'shtëpinë e barit' në nëntor (EMRAT)

Angli/ Katër shqiptarë dënohen me burg, vodhën 'shtëpinë e barit' në nëntor (EMRAT)

Shqiptarët e dënuar nga gjykata angleze

ANGLI - Një fermë e madhe kanabisi u zbulua nga policia pasi një bandë kriminale shqiptarësh hyri në një shtëpi të pabanuar në Gateshead.

Denis Loka, 22 vjeç, Marsel Tushollari, 42 vjeç, Kreshnik Xhaferi, 41 vjeç dhe Kristo Pocaj, 31 vjeç, udhëtuan drejt rajonit në orët e para të 29 nëntorit të vitit të kaluar për të thyer një banesë mbi një kioskë që shiste gazeta në Gateshead.

Sipas dëshmisë në Gjykatën e Kurorës në Newcastle u tha, se një fqinj  vuri re "tre persona që përpiqeshin të futeshin në një banesë".

Oficerët mbërritën në vendngjarje dhe hynë në ambientet për të gjetur të pandehurit dhe zbuluan gjithashtu se banesa po përdorej si shtëpi bari, iu tha gjykatës. Tri nga dhomat po përdoreshin për të rritur bimë, sipas gjykatës, me qindra bimë në faza të ndryshme të kultivimit.

Regjistruesi Christopher Rose tha: "Ju të gjithë keni udhëtuar një distancë të konsiderueshme për të hyrë në një banesë që ishte mbi një shitës gazetash, e cila ishte e pabanuar, por që përdorej për të strehuar një fermë të rëndësishme kanabisi. Më duket e qartë se është një fermë e ngritur profesionalisht me rreth 200 bimë në faza të ndryshme të zhvillimit ose pjekurisë.

"Kjo tregoi qartë se pas saj fshihej kriminaliteti i organizuar."

Regjistruesi Rose tha se grupi kishte pajisjet që u nevojiteshin për të depërtuar dhe e shënjestroi atë në orët e para duke besuar se askush nuk do të ishte brenda.

Ai shtoi: “Jam mjaft i kënaqur që synimi i një ferme kanabisi të ngritur në mënyrë profesionale nga individë që jetonin mirë jashtë rajonit tregon një shkallë të konsiderueshme planifikimi dhe organizimi.

Të katër shqiptarët u deklaruan fajtorë për vjedhje shtëpie të pabanuar, ku Loka, Tushollari dhe Xhaferi u dënuan me 15 muaj burgim, ndërsa Pocaj u dënua me 21 muaj burgim.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Foto/ Trajneri i Kombëtares surprizohet para ndeshjes me Kroacinë

Foto/ Trajneri i Kombëtares surprizohet para ndeshjes me Kroacinë