Anija 'Diamond Princess' në Japoni, numri i të prekurve shkon në 355, fillon riatdhesimi i pasagjerëve

Anija 'Diamond Princess'

1581883618_dia.jpg

Në anijen e lundrimit "Diamond Princess" janë infektuar me koronavirusin e ri 40 amerikanë, sipas një zyrtari amerikan.

Ata janë në mesin e 400 personave amerikanë në anijen në Japoni.

Sipas BBC, shumica do të nisen për në SHBA në dy avionë të autorizuar nga qeveria, por ata që mbajnë virusin do të pranohen në spitalet japoneze.

Ndërkohë, Kina ka forcuar kufizimet e lëvizjes në provincën Hubei, qendrën e shpërthimit.

"Diamond Princess" është karantinuar në portin e Yokohama në Japoni me rreth 3400 njerëz në bord që nga data 3 shkurt pasi një burrë hipi në anije nga Hong Kong dhe u zbulua se kishte virusin.

Ajo ka grupin më të madh të rasteve të koronavirusit jashtë Kinës. 

Autoritetet Japoneze thanë se numri i çështjeve të reja në anije ishte rritur duke e cuar numrin e të prekurve në 355.

Të 40 amerikanët që janë të infektuar do të marrin trajtim mjekësor në Japoni, i tha Dr Anthony Fauci, Drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive për të përballur Kombin në CBS.

Ata që hyjnë në SHBA do t'i nënshtrohen një karantine 14-ditore.

Disa nga amerikanët nuk kanë pranuar të evakuohen me aeroplan, duke preferuar të presin derisa karantina e anijes të marrë fund në 19 shkurt.

Fluturime të tjera evakuimi do të riatdhesojnë banorët e Izraelit, Hong Kongut dhe Kanadasë.

Njerëzit në provincën prej 60 milionë njerëzish janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi.

Për më tepër, një person i vetëm nga secila familje do të lejohet të largohet nga ndërtesa çdo tre ditë për të blerë ushqim dhe sende thelbësore.

Të gjitha bizneset e tjera do të qëndrojnë të mbyllura, përveç kimistëve, hoteleve, dyqaneve ushqimore dhe shërbimeve mjekësore.

Banka qendrore e Kinës gjithashtu do të dezinfektojë dhe ruajë kartëmonedhat e përdorura para riciklimit të tyre në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit.

Ditën e sotme autoritetet kineze raportuan 2009 raste të reja,  nga 2.641 të Shtunën dhe 5,090 një ditë më parë.

Në total mbi  68.500 njerëz deri më tani janë infektuar në Kinë.

Zëdhënësi i Komisionit Kombëtar të Shëndetit Mi Feng tha se shifrat treguan se Kina po arrinte të frenonte shpërthimin.

Buletini i përditshëm i komisionit gjithashtu raportoi edhe 142 vdekje të tjera në mbarë vendin, shumica dërrmuese në Hubei.

Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se ka një rënie të infeksioneve brenda Hubei dhe një rritje e shpejtë e numrit të njerëzve që ishin shëruar.


Lajmi kryesor:

Rritet bilanci tragjik/ Shkon në 1669 numri i të vdekurve nga koronavirusi


E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket i drejtë ndëshkimi deri në 15 vite burg për ata që thyejnë karantinën?