U nis para pak ditësh nga Ukraina, mbërrin në portin e Durrësit anija me 6 mijë ton grurë

Ka mbërritur nga Ukraina në pjesën e jashtme të portin e Durrësit anija "Jaohar Ranim" me 6 mijë ton grurë. Anija u furnizua me grurë në portin Izmail të Ukrainës disa ditë më parë, në bazë të një marrëveshje të arritur ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës, për t’i lejuar kësaj të fundit eksportimin e stokut të grurit të bllokuar nëpër depo për shkak të luftës. Në Ukrainë ka disa disa miliona tonelata grurë të bllokuara, e që presin të shpërndahen në të gjithë globin.

Anija u ankorua në kalatën nr. 2 të portit të Durrësit paraditen e sotme, ku është edhe destinacioni final. Gruri ka mbërritur në vend për llogari të një kompanie mielli në Shqipëri. Nga Deti i Zi, Odesa, u deshën disa ditë që anija të mbërrinte, me një ndalesë në një port turk.

Pritet të fillojë shpërndarja e ngarkesës, ku anija mund të qëndrojë në port për rreth 3 ditë, deri në përfundimin e procesit. Janë vënë në dispozicion dy anije dhe një numër i madh automjetesh që bëjnë transportin e ngarkesës. Pas kësaj priten edhe anije të tjera me drithëra në Durrës nga Ukraina, por kjo varet nga marrëveshja Ukrainë – Rusi.

Muaji shkurt është muaji i fundit ku një anije me grurë nga Ukraina ka mbërritur në Durrës për importuesit shqiptarë të miellit.

Bllokimi i porteve ukrainase shkaktoi probleme në furnizimin global me drithëra, mirëpo falë një marrëveshjeje Rusi – Ukrainë të ndërmjetësuar nga Turqia, Ukraina ka nisur sërish eksportin e mijërave tonë drithëra. Rusia dhe Ukraina së bashku mbulojnë gati një të tretën e eksporteve globale të grurit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:55
Mbërrijnë 6 mijë ton grurë në Durrës! Ja momenti kur anija ankorohet në port (VIDEO)

 

Anija me 6 mijë ton grurë, e nisur para pak ditësh nga Ukraina është ankoruar mëngjesin e sotëm në Portin e Durrësit.

Report Tv siguron pamjet e momentit kur anija e ngarkuar "Jaohar Ranim" vërehet duke u ankoruar në port.

D.GJ/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fshati: 10/08/2022 10:11

  3 millions shqipetare mund te péritoine nga 2 kilograme secili.

  Përgjigju
 • Huan: 10/08/2022 10:06

  Gjithë kjo anije për 6 ton grur ka ardhur që andej?!???? 6 ton i sjell një gomr me tre rrugë

  Përgjigju
  • Lui: 10/08/2022 12:01

   O Huan, janë 6 mijë ton. Lexo pak më i përqendruar.. Ti më mirë bëj pyetjen a do ulet çmimi i miellit e si rrjedhojë edhe i nënprodukteve të tij..

 • populli: 10/08/2022 09:38

  Na thoni edhe kush e ka importuar

  Përgjigju
 • Turi: 10/08/2022 09:31

  Po cmimet kur do te ulen ?

  Përgjigju
 • Turi: 10/08/2022 09:24

  Hajdeeee. Sdo ham me bar sot.

  Përgjigju
 • Ben: 10/08/2022 09:03

  Shyqyr.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Magji?! Fjoralba Ponari gjen flokë dhe nyje në kutinë e dhuratës

Magji?! Fjoralba Ponari gjen flokë dhe nyje në kutinë e dhuratës