Antibiotikët nuk trajtojnë kollën dhe ftohjen e fëmijëve

Antibiotikët nuk trajtojnë kollën dhe ftohjen e fëmijëve

Foto ilustruese

Antibiotikët nuk ndihmojnë në trajtimin e kollës dhe ftohjes së fëmijëve. Një rishikim i studimeve të kaluara mbi efektin e antibiotikëve në infeksionet e frymëmarrjes së fëmijëve, tregon se antibiotikët mund të mos iu bëjnë mirë fëmijëve.

Kështu thotë një hulumtim i fundit ndërsa thekson një placebo do të bënte po aq shumë për të shmangur infeksionet e zakonshme virale, thonë shkencëtarët.

Prindërit mund të drejtohen drejtpërdrejt tek mjeku kur fëmija i tyre fillon të kollitet, me shpresën se ata mund të japin ilaç për t’i qetësuar. Si shqetësim, rritet dhe në lidhje me infeksionet në rritje rezistente ndaj antibiotikëve.
 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Minxhozi: Mos gërmoni, këtu s’ka asnjë thesar!

Minxhozi: Mos gërmoni, këtu s’ka asnjë thesar!