Anti-KÇK-ja/ Hajdari: Fillojeni nga deputetët! Balla: Një pjesë e pasurisë së sekuestruar të shkojë për rindërtimin

Ligji special anti-KÇK-së 'zbriti' sot edhe në Kuvendin e Shqipërisë. Kryetarja e grupit demokrat Rudina Hajdari akuzoi qeverinë dhe shumicën për paketën. Ajo tha se akti normativ që tashmë është miratuar ka pësuar shumë ndryshime nga ajo që u pompua në fund të vitit. Megjithatë prapë, Hajdari kishte një sugjerim për qeverinë, duke i kërkuar që ligji të fillonte nga deputetët dhe zyrtarët që nuk e justifikojnë pasurinë.

"Nuk e di kush u ka ndaluar për të luftuar krimin. Ai ligj është parë dhe riparë, pasi ishte anti-kushtetues, dhe ishte gati të luftonte cdokënd për të mbrojtur disa persona të caktuar. Ju e dini kush janë ata që nuk e justiifkojnë pasurinë, duke filluar nga deputeti, disa nga ata që janë në sallë apo qeveritarë, pasurinë e tyre? Pse nuk flisni nëse doni të luftoni krimin. Pse nuk e filloni me këta njerëz që kanë pasuri të jashtëzakonshme dhe nuk i justifikojnë në asnjë sekond. Ne do të vijojmë të luftojmë propagandën dhe sjelljen e shëmtuar që ju bëni" tha ajo.

Ndërkohë që kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla akuzoi kryetarin e PD-së, Lulzim Basha se po mbron kriminelët duke dalë kundër anti-KÇK-së. E ndërsa kryeministri Rama deklaroi dje se pasuria e kriminelëve që do të sekuestrohet do të shkojë në favor të policisë së shtetit, Taulant Balla propozoi që një pjesë të shkojë për procesin e rindërtimit pas tërmetit të 26 Nëntorit.

"Para se të thoni është anti-kushtetuese, në asnjë nen nuk keni për të gjetur asnjë shkelje kushtetuese. Edhe pse këta maskarenj i nxinë faqen këtij vendi me pasuri pafund, që duhen verifikuar. Të sekuestrohen dhe të konfiskohen dhe të shkojnë për policinë e shtetit pse jo edhe për buxhetin e rindërtimit për familjet që sot janë pa shtëpi për shkak të tërmeteve të 21 shtatorit apo 26 nëntorit. Unë e kuptoj Bashën që po qan sepse qeveria Rama në betejë pa kompromis me krimin miratoi një akt normativ dhe Luli nuk e do, por ju (opozita e re) jo, se pjesa juaj më e madhe e ka mbështetur reformën në drejtësi.

Ju ftoj që sapo akti normativ të ketë përmbyllur procedurën normale të shqyrtimit në komisione. T'ua nximë jetën të fortëve të lagjeve me paratë nga bota e krimit, kanë pasuri që nuk i justifikojnë. Nuk është gjetje allashqiptarçe, Italia e ka bërë shumë vite më parë. Që të ketë opozitë në një vend të botës dhe të thotë po shkelen të drejtat e krimit të organizuar. Këtë përgjigje e kisha për Lulëzim rrugëhumburin, jo për ju se ju e keni gjetur rrugën" tha Balla.


Lajmi kryesor:

Katër interpelanca në Kuvend! Dëbimi i Gylenistit, Lleshaj: Turku firmosi vetë! Nuk kërkoi as azil


/G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?×

Lajmi i fundit

John

Studimi i Deloitte Albania/ Hapat e parë në tregun e punës: Të rinjtë zgjedhin modelin e punës hibride, jo atë tërësisht online