Armë belge në sulmin ndaj rajonit rus, Belgorod! Moska thërret ambasadorin e Belgjikës

Armë belge në sulmin ndaj rajonit rus, Belgorod! Moska thërret ambasadorin e Belgjikës

Ambasadori belg në Moskë, Mark Mikhelson është thirrur në Ministrinë e Jashtme ruse në lidhje me përdorimin e armëve të prodhimit belg nga grupet sabotuese që kryen sulme terroriste në territorin e Belgorodit më 22 maj. Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme ruse në Telegram. 

Brukseli theksoi se armët ishin të destinuara vetëm për përdorimin e forcave të armatosura ukrainase për të "mbrojtur territorin dhe popullsinë e tyre". Sipas autoriteteve belge, kjo thuhet shprehimisht në dokumentet shoqëruese të çdo dërgese. 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Shkatërrohet diga afër Kherson, përmbytje masive, evakuohen banorët! Kuleba: Mijëra civilë në rrezik! Zelensky: Rusia nuk na ndal dot


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas