Arrestimi i Fredi Belerit, Çollaku: Prokuroria të flasë! Nëse provohet, të trajtohet si goditje e fenomenit që ndodh kudo në Shqipëri

Deputeti Kreshnik Çollaku thotë se nëse provohet akuza e shitblerjes së votës për Fredi Belerin, duhet të trajtohet si goditje e një fenomenit që ndodh kudo në Shqipëri.

Në një intervistë për Report Tv në emisionin ‘Sot live në Shqipëri’ me gazetarin Nertil Agalliu, Collaku thotë se shitblerja e votës ka vrarë zgjedhjet shqiptare, ndaj prokuroria duhet të faktojë akuzën.

Çollaku thekson se shpesh herë kërkon nga partnerët europianë që t’i ndihmojë në përballjen me fenomenin e shitblerjes së votës.

“Duhet të flasë prokuroria. Nëse ky fakt është i dokumentuar, i provuar, besoj se s’duhet të trajtohet si rast politik por si goditje e një fenomeni që nuk ndodh vetëm në Himarë por kudo në vend. Është një nga ato kancerat e politikës shqiptare ku zgjedhjet përcaktohen nga blerja apo shitja e tyre. Në rast se është e dokumentuar, prokuroria ta provojë. Shitblerja e votës është një nga fenomenet që ka vrarë zgjedhjet shqiptare, është ajo çfarë çdo ditë ne i kërkojmë të na ndihmojnë partnerëve europianë dhe janë akte me të cilat duhet të distancohemi”, tha Çollaku.

Sa i përket fushatës zgjedhore, Çollaku u shpreh se janë në presion të jashtëzakonshëm por vë theksin te fondi që duhet të ishte lëvruar por nuk e kanë marrë ende, ndonëse janë në ditët e fundit të fushatës.

“Fushata e PD po zhvillohet në presion të jashtëzakonshëm. Ende sot nuk është lëvruar fondi kështu që është fushatë e paprecedentë. Ka profile të ndryshme fushata nga këto zona ku jam angazhuar. Në Tiranë, fushata është frontale”, tha Çollaku.

Kujtojmë se Fredi Beleri, kandidati i koalicionit Berisha-Meta për Bashkinë e Himarës, është zyrtarisht i arrestuar me urdhër të Prokurorisë së Vlorës me akuzën e 'korrupsionit aktiv në zgjedhjet', pra për blerje të voatve. Ai u ndalua nga policia mbrëmë në mesnatë, bashkë me 3 të tjerë, ndërkohë që ka qenë prej ditësh në hetim.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milan harron Interin dhe mposht Veronën mes rebeshit, Juventusi turpërohet nga Sassuolo! Lazio 'ngec' në shtëpi (Renditja)

GOLAT/ Milan harron Interin dhe mposht Veronën mes rebeshit, Juventusi turpërohet nga Sassuolo! Lazio 'ngec' në shtëpi (Renditja)