Arrestimi i Safet Bajrit, jehonë në mediat belge: U përpoq të merrte kontrollin mbi prostitucionin në Belgjikë

Safet Bajri, i arrestuar nga policia ditën e djeshme

Arrestimi i Safet Bajrit (Rustemi) në Tiranë mbrëmjen e djeshme pas një hetimi 6 mujor është përcjellë edhe në mediat belge. E përditshmja RTBF, në një shkrim të sotëm shkruan se Rustemi konsiderohet si një kriminelë nga më të rrezikshmit në Evropë. Në shkrim theksohet se familja e tij ka kryer disa vrasje në Shqipëri, ndërkohë që në Belgjikë, ai deshi të merrte me dhunë kontrollit e skenës së prostitucionit.

’Safet Rustemi konsiderohet nga autoritetet si një nga kriminelët më të rrezikshëm në Evropë. Familja e tij ka kryer disa vrasje në Shqipëri. Në Belgjikë, Rustemi u përpoq të merrte kontrollin e skenës së prostitucionit në Bruksel duke përdorur dhunën.

Vitin e kaluar, ai mori një dënim të parë prej 9 vjet burg. Këtë vit, ai u dënua dy herë, me 8 dhe 5 vjet burg. Megjithatë, në qershor të vitit 2017, ai u dëbua pasi u lirua me kusht. Njeriu qëndroi në mënyrë të paligjshme në Belgjikë”, shkruan media belge ‘’RTBF”.

Safet Rustemi u bë i njohur pas një shkrimi të mediave belge të cilat e cilësonin Rustemin si një nga njerëzit më të kërkuar në Belgjikë. Mediet belge në shkrimet e tyre thonin se Shkodra ishte nën kontrollin e 5 familjeve mafioze të cilat kishin në dorë të gjitha lëvizjet në këtë qytet.

  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Faktet/Lufta e PD-së dhe e gjyqtarëve KÇK për sabotimin e ligjit të Vetingut, roli i Berishës, Gaz Bardhit dhe oferta e Bashës për pazar, vija e kuqe nga SHBA-BE