Arrihet marrëveshja, Maqedonia e Veriut zhvillon Zgjedhjet e Përgjithshme më 15 korrik

Arrihet marrëveshja,  Maqedonia e Veriut zhvillon Zgjedhjet e Përgjithshme më 15 korrik

Kreu i LSDM-së, ish kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp njoftoi se tashmë ka marrëveshje mes tij dhe kreut të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski për datën e zgjedhjeve. Zaev theksoi se me Mickoskin janë pajtuar që zgjedhjet të mbahen me 15 korrik.

“Që të mos vuajë populli, kemi vendosur 15 korrikun si datë të fundit dhe përfundimtare për mbajtjen e zgjedhjeve”, tha Zaev.

Më herët, qeveria mbetej e vendosur për mbajtjen e zgjedhjeve më 5 korrik, ku sipas LSDM kjo datë ishte në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet.

Partia më e madhe e opozitare, VMRO-DPMNE, nuk e pranonte si datë 5 korrikun dhe kërkonte zgjedhje nga mesi i muajit

Atë kohë OSBE dhe ODIHR njoftuan se do të dërgonin një mision të veçantë në Republikën e Maqedonisë së Veriut me ftesë të qeverisë për të monitoruar zgjedhjet e 5 korrikut.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)