Arrihet marrëveshja me Greqinë për punësim sezonal, përfitojnë 10 mijë shqiptarë

Foto ilustruese

Greqia dhe Shqipëria kanë arritur një marrëveshje për punësimin sezonal të shtetasve shqiptarë në sektorin e bujqësisë, në vendin fqinj, ku përfitojnë deri në 10 mijë shqiptarë.

Për herë të parë i gjithë procesi i pajisjes me dokumentacionin e nevojshëm do të jetë falas dhe emigrantëve nuk do t’u duhet të pajisen me vizë pune, duke kursyer kështu kohë dhe pagesat e veprimeve konsullore.

Në marrëveshje parashikohet që duke nisur nga data 4 maj deri më 20 qershor 2020, të gjithë punëdhënësit grekë që janë të interesuar për të punësuarit sezonalë, të aplikojnë pranë kooperativave bujqësore të rajoneve të tyre.

Ndërkohë personat e interesuar të punësohen në këtë sektor, do të duhet të aplikojne në platformën virtuale www.www.punenegreqi.gr dhe brenda 3-4 ditëve, do të kenë mundësi të përfitojnë kontratat e punës.

Parashikohet që 7 mijë deri në 10 mijë shtetas shqiptarë, të mund të punojnë me të drejta të plota në shtetin fqinj.

Termat e marrëveshjes kanë parashikuar edhe masat për respektimin e protokollit të sigurisë për mbrojtjen nga COVID-19.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë ndryshime në qeveri?

Komento

Komente

 • Shoni: 03/05/2020 19:06

  Greku per pune ? Une nuk do kisha shkuar kurre sikur me flori te ma shtronin. Shteti i felliqur antishqiptar don te shfrytezoje shqiptaret deri ne palce dhe pastaj i denigron i poshteron i vret. Kurre me ata qelbesira. Prej atyre vetem keq kemi pare. Nuk duam tia shofim as surratin jo me ti kemi prane edhe pale te na ofrojne edhe pune. Atyre tu jipet dru jo ti ndihmosh. Asnje te drejte nuk i japin shqiptareve por vetem shtypje. Edhe bagetia trajtohet me mire aq xhelate jane treguar me ne. Asnje shkolle apo e drejte shqipe nuk ka aty megjithese jane autoktone. Mizerje shtet.Kane zaptuar Camerine dhe e trajtojne si toke te pushtuar.Ato duan goditur dhe jo ndihmuar.

  Përgjigju
 • Sajmir: 03/05/2020 15:41

  Po kur mund ti hapni kufit per ne qe jemi te interesuar

  Përgjigju
  • Romualdo: 03/05/2020 22:55

   Interesohem

 • Kafsha: 02/05/2020 20:00

  Ore qelbesira politikane prape rrugeve do i lini shqiptaret ti shkele jorgjoja me kembe ashtu sic i shkeli për 30 vjet? Shqiptari të kthehet ne atdheun e tij të punoje tokat e brezaret e atdheut, të ndertoje rrugë, ura e uzina dhe jo të rrije ne brekete e qelbura të jorgjes. Të punoje ne atdheun e tij dhe jo për Jorgjistanine, turp!

  Përgjigju
 • Papi: 02/05/2020 19:49

  Se mora vesh, kush jane garancite e punedhenesve greke per covid 19 kundrejt puntoreve nga shqiperia?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Edhe dy vota pro 'Zgjedhores', Lefter Maliqi e Gjetan Gjetani: Do votojmë marrëveshjen e 5 qershorit, 11 deputetë të opozitës parlamentare janë pro