Arsyet më të çuditshme të divorceve në botë

Arsyet më të çuditshme të divorceve në botë

Foto ilustruese

Divorci është një vendim i vështirë që një çift ndërmerr, pasi nuk mund të qëndrojnë dot më me njëri-tjetrin.

Arsyet mund të jenë të ndryshme e normale, por ka edhe petrsona që janë ndarë për arsye shumë absurde.

8 arsyet më të çmendura do të jenë më poshtë.

1.Në vitin 2009, një grua gjermane bëri kërkesë për divorc pasi burri i saj u rrëzua dhe rindërtoi një mur në shtëpinë e tyre.

Pas një martese 15-vjeçare, pasi  burri pastroi shtëpinë dhe riorganizoi mobiljet, ajo u shpreh se ai ishte ndotur dhe duhej të ndaheshin.

2.Në fillim të këtij viti, një grua në Kaliforni la burrin e saj prej 22 vitesh kur zbuloi se ai kishte votuar për Presidentin Donald J. Trump.

Me sa duket, kjo "tradhëti", siç e tha ajo, ishte pika kryesore. "Kjo krijoi hapësira midis nesh me të cilat nuk isha përballur më parë",  shpjegoi ajo.

3.Katër muaj pas dasmës së tyre në 1994, një burrë nga Nju Jorku u nda fshehurazi nga gruaja e tij në Republikën Dominikane.

Ajo nuk e zbuloi edhe për 22 vjet të tjera, gjatë të cilave ata vazhduan jetën e tyre si një çift "i martuar", duke rritur një djalë dhe jetuan jetën e mirë, duke jetuar midis shtëpive në Neë York dhe Francë.

Kur mësoi të vërtetën, pasi zbuloi se nuk ishte bashkëpronare në shtëpinë së tyre, burri i saj pretendoi se ishte një përpjekje për të mbrojtur pasuritë.

Ajo beson se ishte një përpjekje për të grabitur pasuritë e saj dhe tani po kërkon të shfuqizojë divorcin dhe me sa duket divorcin e tij legalisht në Neë York.

4.Një burrë 34-vjeçar i kërkoi divorc nuses së tij 28-vjeçare vetëm disa ditë pas dasmës, pasi e pa pa grim, tha Abdul Aziz Asaf, psikolog në klinikën ku gruaja kërkoi ndihmë për t’u rikuperuar nga vuajtja e saj psikologjike.

Me sa duket, burri mendonte se gruaja e tij e kishte mashtruar, përfshirë qerpikët e rremë. "Mashtrimi" u zbulua kur ata të dy shkuan në plazh së bashku dhe një zhytje në oqean i lau përbërjen e saj.

5.Një burrë italian u paraqit për divorc me arsyetimin se gruaja e tij ishte "pushtuar nga djalli".

Me sa duket, gruaja kishte shfaqur sjellje të pashpjegueshme që nga viti 2007, duke përfshirë përshtatjet, ngurtësimin e trupit dhe madje edhe ngritjen e trupit në ajër.

Një gjykatën në Milano e dha divorcin, duke pranuar ekzistencën e sjelljes, por duke mos pranuar të thoshte se ishte faji i gruas.

6.Rashida Lucas u divorcua nga burri i saj, T.P., sepse ai ishte thjesht "shumë i bukur".

Ajo u shpreh se ai i thoshte shpesh "Unë të dua”, ishte një kuzhinier aq i mirë sa i kishte shkaktuar asaj të fitonte peshë.

Normalisht, sidoqoftë, "Të dua" nuk është një nga gjërat që nuk duhet t'i thuash kurrë bashkëshortit.

7.Pas më shumë se 70 viteve martesë, një 99-vjeçar italian u divorcua nga gruaja e tij pasi zbuloi letra dashurie që ajo i shkruante një dashnori të fshehtë në vitet '40.

Gruaja më pas rrëfeu se kishte një lidhje dhe iu lut ta falte burri i saj.

Me sa duket, martesa e tyre kishte qenë e gjatë, por gjithashtu kishte qenë e vështirë.

8.Në vitin 2007, një burrë rus i mbaroi paratë ndërsa luante poker, kështu që vuri gruan e tij.

Kur gruaja e tij e kuptoi, ajo e la atë për burrin që e tërhoqi dhe i fitoi zemrën.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Tre rrugë të tjerë me pagesë, qytetarët tarifë për të kaluar në Milot-Thumanë, Kashar-Lekaj dhe Lekaj-Fier! Ekonomia “pro” kredisë 100 mln euro për Vorë-Hani i Hotit

Tre rrugë të tjerë me pagesë, qytetarët tarifë për të kaluar në Milot-Thumanë, Kashar-Lekaj dhe Lekaj-Fier! Ekonomia “pro” kredisë 100 mln euro për Vorë-Hani i Hotit