‘Art në gur’, edicioni i X-të i simpoziumit të skulpturave! 60 vepra arti kthejnë në ‘muze’ qytetin e Korçës

60 vepra arti  realizuar në gur nga skulptorë vendas dhe të huaj i dhuruan qytetit juglindor të Korçës një muze të vërtete në natyrë këtë qershor.

Abstraktja dhe liria e shpirtit artistik shprehur përmes artit të gdhendjes në gur erdhi këtë herë në edicionin e X të simpoziumit Ndërkombëtar të skulpturave, ku artistë nga Shqipëria dhe vende të ndryshme të botës u bënë bashkë me punimet e tyre në Parkun e Qytetit të Korçës.

‘Është kënaqësi që jam pjesë e këtij simpoziumi. Simpoziumi i Korçës ka rëndësi të veçantë për mua sepse është një ndër aktivitetet e vetme të tilla që organizohen në Shqipëri’.- u shpreh Butrint Morina, skulptor.

‘Simpoziumet kërkojnë një intensitet pune. Jam shumë i lumtur që marr pjesë në këtë simpozium me artistë kaq të arrirë. Ne kemi punuar fort për të sjellë këtë punë tonën 8 orë ose 9 orë në ditë. Korça më jep një frymëzim të madh në punën time’- u shpreh Ali Xhebari, skulptor nga Irani.

Për kuratorin Genti Tavanxhi, rëndësia e simpoziumit qëndron në inkurajimin e artistëve të rinj për zhvillimin e kësaj gjinie të artit bashkëkohor, po aq sa në zhvillimin e jetës kulturore të qytetit.

‘Jam shumë i gëzuar për pjesëmarrjen. Skulpturës së parkut nuk i është dhënë asnjëherë mundësia të paraqesë formën e mirëfilltë dhe gjuhën stilistike. Me simpoziumin e Korçës ne i kemi realizuar të gjitha këto gjëra duke sjellë artistë nga e gjithë Bota nga vende të largëta. Ne kemi mundësuar shprehitë artistike, një iniciativë që do të ndihmonte dhe artistë shqiptarë të kalonin nga faza komuniste tek ajo bashkëkohore.’- tha kuratori Gent Tavanxhi.

Parku Rinia në Korçë është kthyer në një vend jo vetëm çlodhës, por edhe turistik për nga numri i madh i skulpturave të instaluara. Simpoziumi Ndërkombëtar i Skulpturës është i vetmi i organizuar në Shqipëri, ndërsa këtë edicion aktiviteti u zhvillua përgjatë dhjetë ditëve, nga data 20 deri më 30 qershor në Korçë.

M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Kupa e Botës pritet të nisë më herët dhe mund të bëjë lëmsh ndeshjet e planifikuara

Kupa e Botës pritet të nisë më herët dhe mund të bëjë lëmsh ndeshjet e planifikuara