Artisti pogradecar sjell 15 piktorë botërorë në ekspozitë! Kafkat e Da Vinçit dhe Picasos në ekspozitë pirografike

Pablo Picaso, Leondardo Da Vinçi, Salvador Dali, Sandro Botticelli, Van Gogh, Cloude Monet janë vetëm disa nga piktorët botërore të cilët janë rijetësuar në ekspozitën pirografike “Klinika Dora”, Galerinë e Arteve në Pogradec.

Artisti 22-vjeçar Andi Mitllari nga Pogradeci, solli në vëmëndje formën përfundimtare të kafkave të 15 piktorë me famë botërore që nuk jetojnë më.

“Ekspozita “Klinika Dora” përbëhet nga 15 piktorë që nuk janë më në jetë dhe unë kam bërë transformimin e tyre në menidimin tim në skelete dhe që është forma përfundimtare e njeriut”-shprehet Andi Mitllari.

Për piktorin 22-vjeçar frymëzimi për ekspozitën erdhi nga piktori i tij i preferuar Salvador Dali të cilin e solli të parin në këtë format.

“Ai që më tha frymëzim është piktori im i preferuar Salvador Dali, i cili është dhe idhulli im, piktori im i preferuar. Ai ishte modeli i parë që realizova nga pamja origjinale në skelet dhe pastaj mendova pse të mos bashkangjis edhe piktorët e tjerë që kanë dhenë shumë në botën e artit. Do doja ta vazhdoja edhe në qytete të tjera."-shprehet Mitllari.

 “Klinika Dora” është ekspozita e parë e këtij formati në Shqipëri e cila qëndroi e hapur për publikun për 3 ditë në Galerinë e Arteve në Pogradec.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Fatos Tarifa: Përgjigje reagimeve pas shkrimit tim për kryebashkiakun Veliaj

Fatos Tarifa: Përgjigje reagimeve pas shkrimit tim për kryebashkiakun Veliaj