Arvizu: I admiroj veterantët e luftës
edhe im atë ishte një prej tyre

Arvizu: I admiroj veterantët e luftës<br />edhe im atë ishte një prej tyre
KORÇË –  Tre ditë pas Ditës së Dëshmorëve të Atdheut, Ambasadori amerikan Alexandër Arvizu ka përuruar sot në qytetin e Korçës, Memorialin dedikuar veteranëve shqiptaro - amerikanë që morën pjesë në Luftën II Botërore.Sëbashku me ish-Presidentin Alfred Moisiu, Arvizu mori pjesë në ceremoninë e inagurimit të Memorialit, duke pohuar se edhe ai vetë është biri i një veteran të kësaj lufte:
 
“Jam i lumtur që ndodhem mes jush si përfaqësues i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Im atë, që sot është 95 vjeç, ka qënë pjesëmarrës në Luftën II Botërore në jug të Francës.

Do të doja të theksoja se kam admirim për të gjithë ata persona që kanë qënë pjesëmarrës në të, luftë që kishte në thelb lirinë.”

E duke iu referuar shqiptaro-amerikanëve që dhanë jetën , ai shtoi: “Unë me këte rast dua të përshëndes të gjitha ata burra që dhanë jetën për lirininë  e këtij kombi, sakfricat e tyre që ishin të pashëmbullta, por shumë pak u bënë të njohura.”

Në kuadër të kësaj dite, sot u nderua edhe gazetari dhe shkrimtari shqiptaro-amerikan Peter Lucas me itullin “Emblema e artë e qytetit", si nismëtar për ngritjen e memorialit në nder të ushtarëve amerikanë.

Nga Korça, ku mori pjesë në përurimin e Memorialit, ish-Presidenti Alfred Moisiu komentoi akuzat e opozitës për përdorimin e Forcave të Armatosura në trafikun e drogës. Sipas Moisiut, këto akuza janë si përrallat e Tom Sojerit, ku mungojnë faktet.
 
arvizu moisiu 
(Ceremonia e inagurimit të Memorialit, sot)

Redaksia online
(ar.sh/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Iu sekuestruan 223 kartëmonedha dhe 585 monedha koleksioni të padeklaruara, vihet nën hetim 57-vjeçari

Iu sekuestruan 223 kartëmonedha dhe 585 monedha koleksioni të padeklaruara, vihet nën hetim 57-vjeçari