Ballkanit Perëndimor drejt Sistemit Europian të Pagesave (SEPA)/ Ministri Mete: Hap i rëndësishëm drejt integrimit të rajonit!

Mblidhen në Tiranë Ministrat e Financave dhe Guvernatorët e Bankave Qendrore të rajonit në kuadër të Samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor- me BE-në.

Ministri i Financave Ervin Mete mbajti fjalën e tij teksa theksoi rëndësinë e integrimit të rajonit të Ballkanit Perëndimor drejt Sistemit Europian të Pagesave (SEPA).

“Integrimi në SEPA përfitime të mëdha ekonomike për rajonin. SEPA, mundësi unike për të ulur kostot e tregtisë dhe të pagesave brenda rajonit dhe me BE”, tha Mete.

Mete shtoi se BE është partner më i madh tregtar për vendet e rajonit si dhe burimi më i madh i investimeve të huaja.

“Bashkimi Europian partneri më i madh tregtar për Shqipërinë dhe vendet e rajonit. Mbi 70 për qind e eksporteve nga Ballkani Perëndimor shkojnë në vendet anëtare të BE-së BE, burimi më i madh i investimeve të huaja direkte në rajon”, shtoi ministri.

Nga ana tjetër, ministri vlerësoi se përfshirja në sistemin SEPA të pagesave do të krijonte mundësinë që emigrantët shqiptarë dhe familjet e tyre të kursenin më tepër.

“Me përfshirjen në SEPA emigrantët shqiptarë dhe familjet e tyre do të kursejnë ndjeshëm. SEPA do të rrisë konkurrencën e bizneseve dhe mundësitë e tyre për tregtinë ndërkombëtare”, vijon Mete.

Sistemi SEPA sipas Metes do të nxis tregtinë elektronike dhe do të krijoë akses në sisteme moderne pagesash efikase.

“Pjesëmarrja në SEPA përshtatet me strategjinë tonë për të nxitur tregtinë elektronike. Tregu e-commerce ka pësuar rritje të konsiderueshme vitet e fundit. SEPA na jep akses në sisteme moderne pagesash më efikase dhe më të sigurta. Investitorët do të kenë besim më të madh në stabilitetin dhe efikasitetin e sistemit tonë financiar. Shqipëria është e përgatitur në përmbushjen e legjislacionit bazë të BE-së për transaksionet e SEPA-s”, u shpreh ministri Mete.

G.K/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Begaj: Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e mirë e Kosovës

Begaj: Shqipëria e ka për detyrë të jetë avokate e mirë e Kosovës