Bandë me 15 anëtarë, kush është njeriu i 9 vrasjeve, Laert Haxhiu! Nga hakmarrja për familjen tek vrasjet me porosi! Si nisi armiqësia me Aldo Baren

Vetëm sot, aq sa edhe ekspozoi policia, në bandën e që ai drejtonte numërohen 15 vetë. Ka të tjerë që nuk njihen, apo disa të vrarë në vite. Ishte fare i ri, kur banda e Aldo Bares i dogji shtëpinë, dhe i vrau nipin, Bledar Haxhiun. Laerti i njohur si killer gjakftohtë kishte hyrë në botën e krimit pak para se Lushnja, qyteti i tij, ashtu si i gjithë vendi u përfshi në rremujat e 97-s. Lista e krimeve për të cilat akuzohet Laert Haxhiu është e gjatë. Akuzohet se qëndron pas të paktën 16 krime te rënda 

Mes nëntë vrasjeve për të cilat Haxhiu akuzohet se është organizator dhe porositës janë edhe 2 ekzekutime të ndodhura në Athinë, atë të Lulzim Qorrit, në Dhjetor 2018 dhe Dikens Halilit, në Tetor 2021. “Të dhënat e siguruara do t’i dorëzohen autoriteteve greke brenda ditës”, tha Rrumbullaku.  Laert Haxhiu ndodhet aktualisht i burgosur në Janinë për largim nga vendi i aksidentit dhe prishje e qetësisë publike. Kërkesa e autoriteteve shqiptare për ekstradimin e tij në Gusht u rrëzua nga Gjykata e Janinës. Rrumbullaku tha “Jemi në komunikim të vazhdueshme dhe kemi besim që do t’ia arrijmë pavarësisht problematikave ligjore mes dy vendeve”.

Rivali i Aldo Bares, kërkohet që prej vitit 2017 për masakrën e Lushnjës, ku u vranë Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha, kohë kur u dënua fillimisht nga Gjykata e Lushnjes me 18 vjet burgim për akuzën e vrasjes së mbetur në tentativë, si autor i një ngjarje në 2016 me dy  plagosur, njeri Xhulio Shkurti, nipi i Aldo Bares. Në Greqi, Laerti prezantohej si gjerogjian me emrin Mikis Askalidis. Arrestimin e tij, kronikanët e vlerësuan si fundin e një tentative të pinjollëve lushnjar për të bërë vetëgjyqësi ndaj krimeve e bandës së Aldo Bares.

Vrasja e biznesmenit Besmir Hidës duke pirë kafe, daja i Zamir Latifit, viktimës së atentatit më lart, ishte terrorizuese. Laerti u dyshua, por asgjë e zbardhur. Në vitin 2019 u gjet në një lokal, i vrarë me një plumb në kokë Enver Boriçi, vëllai i Arben Boriçit, i dënuar me burgim përjetë, si anëtar i bandës së Lushnjes. Trupi i pajetë në 19 Tetor të vitit 2021 në afërsi të lumit Shkumbin, u identifikua si Alban Semaku që  sapo kishte dalë nga burgu i Peqinit, i dënuar për pjesmarrje në një vrasje të dyfishtë në vitin 1998, atëherë kur mbante emrin e vërtetë, Elton Mermali. Adoleshenti i  Bandës së Lushnjës ishte një nga ekzekutorët direkt të Bledar Haxhiajt, kushëri me Laert Haxhiajn. Dyshimet janë se u vra për hakmarrje, por prokuroria arriti tek banda e re që nisi gjuetinë e lidhjeve të Aldo Bares në Lushnjë, sot pas 2 vjetësh

Banda e Laert Haxhiut 
1-Laert Haxhiu organizator
2-Artan Tafani- anëtarë
3-Enriko Xhahysa
4-Klea Gjata
5-Fatjon Veliu
6-Bledar Berberi
7-Mariglen Topuzi
8-Bujar Abedini
9-Lorenc Lala
10-Firdeus Berberi
11-Kristi Bizheku
12- Endri Çaushi
13- Ligor Lomaçka
14- Idriz Mane
15- Gëzim Spahiu (Arapi)
16- Erisian Abedini

Vrasjet që i janë faturuar Bandës së Lart Haxhiut
i vrarë- Lulzim Qorri
i vrarë - Dikens Halili
i vrarë- Alban Semaku
i vrarë - Çajup Selimi
i vrarë-  Albi Bashaliut
i vrarë- Fridman Xhaferrajt
i plagosur- Kujtim Meta
tentativë për vrasjen e  avokatit Adriatik Guri
tentativë për vrasje e Rexhep Ginës
Tentativë për vrasjen e Genci Hida
kanosi- dy punonjës policie

Shpërthimet me tritol që i janë faturuar bandës së Laert Haxhiut 
Shpërthim me tritol – Arjan Aliçkos
Shpërthim me tritol - Eljon Çokut
Shpërthim me tritol - Noizyt
2 raste me tritol- Bujar Turkut
Grabitje makine në Astir
Grabitje makine në Durrës
Grabitje exchange në Tiranë
Sigurim kushtet për vrasje

G.MO/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Rimi: 28/09/2023 18:15

    O gazetar patatinash ca i hyri krimit ne97 thoni ju, ne 97 ky ka qen 5 vjec

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Armando Broja në fushë, Chelsea fiton 3-2 me Brighton

VIDEO/ Armando Broja në fushë, Chelsea fiton 3-2 me Brighton