Bardhi e akuzoi për punësim të familjarëve në Prokurori, reagon Felaj: O Gaz B..., ti je çingije që u bëre ministër me 3 muaj punë

Bardhi e akuzoi për punësim të familjarëve në Prokurori, reagon Felaj: O Gaz B..., ti je çingije që u bëre ministër me 3 muaj punë

Gazment Bardhi dhe Ermonela Felaj

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi ka deklaruar ditën e sotme se procesi i Vettingut nuk është zbatuar tek prokurori Bledar Valikaj, i cili është bashkëshorti i deputetes socialiste, Ermonela Felaj.

Gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve, Bardhi thekson se sipas Kushtetutës , çdo prokuror që vazhdon punën, duhet t’i nënshtrohet sitës së Vettingut.

 “Prokurori Bledar Valikaj, bashkëshorti i deputetes Ermonela Felaj, është i vetmi prokuror në Republikën e Shqipërisë që nuk i është nënshtruar vetingut në asnjë komponent. Kushtetuta thotë që çdo prokuror që do të rrijë në sistem, duhet t’i nënshtrohet vetingut.

Sot i vetmi prokuror në Shqipëri është Bledar  Valikaj, që nuk ka kaluar sistemin e vetingut. Po ashtu ka një shqetësim që në të njëjtin institucion janë emëruar 4 anëtarë të një familje. Këtu kemi të bëjmë me vendimmarrje në konflikt të interesit,” tha Bardhi.

Deputetja socialiste, Felaj, e cila është njëkohësisht nënkryetare e Kuvendit, i ka cilësuar si shpifje akuzat e Bardhit.

“Goja  të cilës duhet t’i vihet protezë si një masë me dobi për higjenën e veshit, ështe ajo e atij për të cilin kolegët e vet thonë se nuk e ka problem as kur betohet për shpirt të të atit  ..

. #Gaz B..meqë  paske pyetur  sot per familjen time

I keni marrë përgjigjet  ti dhe cdo gojë që eshtë shqyer m’u si ti në shpifje ; por meqë   vijon të thuash në publik se u ndryshua ligji për statusin e magjistratit për interesa te mi, duhet  që publiku ta dijë se ti ishe eksperti i vetëm  i grupit tënd në shkurt të vitit 2018 , ai që propozove   draftin me parashikimet e reja që janë sot në fuqi dhe në vend të atyre dispozitave që shfuqizoi Gjykata Kushtetuese në ligjin për statusin e magjistratit, përfshirë dhe papajtueshmërinë  ambientale . E solle ti, e propozove   ti dhe e diskutoi dhe mbështeti në vijim  komisioni i ligjeve,  në të cilin as nuk bëja pjesë në legjislaturën e kaluar , sikunder më herët  kur u zgjodhën trupat e vetingut dhe u konstituan KLP e KLGj s kam oasur as mandat deputeteje qe të votoja kënd sipas mendjes tënde të vogël! Sigurisht ti bëre detyrat që të dha partia jote dhe jo interesat  e mia  afërmendsh! Por gjuha  jote e mbrapshtë  lëpin gjithcka që i serviret ose e sheh si ushqim për inferioritetin  e vet, ndaj të gjithë  atyre që rrugën e jetës dhe të karrierës  e kanë  ndërtuar vetë, me mund e sakrifica, duke e filluar nga *gaveta sic thotë një shprehje, pa iu servilosur, pa i ndenjur pas xhaketës dikujt  dhe natyrisht jo si specialisti/çingija  që partia e bëri ministër  me gjithsej 3 muaj punë  në jetë  të vet”,-shkruan Felaj në rrjetin social “Facebook”.

K.M/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • majlinda: 07/06/2024 12:01

    jeni te gjithe lepirsat e shtetit

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Gjobvënie brenda burgut të Kretës! 3 shqiptarë shantazhonin të burgosurit me familjarët dhe shuma deri në 1000 euro

Gjobvënie brenda burgut të Kretës! 3 shqiptarë shantazhonin të burgosurit me familjarët dhe shuma deri në 1000 euro