Basha: Opozita do të bëjë gjithçka për hapjen e negociatave

Basha: Opozita do të bëjë gjithçka për hapjen e negociatave

1569399399_bash.jpg
Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka bërë me dije se opozita do të jetë e gatshme për të bërë çdo gjë në mënyrë që Shqipërisë t'i hapen negociatat.

Ndër të tjera Basha ka hedhur akuza ndaj PS duke thënë se ata janë përgjegjës për shtimin e kushteve për hapjen e negociatave. Ai ka thënë se kjo nuk është ajo që Shqipëria meriton në vitin 2019.

"Në emër të PD dhe opozitës së bashkuar të garantojmë çdo qytetar shqiptar dhe partnerët tanë, BE, partnerët tanë strategjijë euroatlantikë se PD dhe opozita e bashkuar do të bëjë gjithçka që vendit t’i hapen sa më parë negociatat.  E vërteta është kur vendi të plotësojë 9 kushte të ndara në dy faza. Për herë të parë kemi një mekanizëm me dy faza, ndërkohë që Maqedonise kapitujt do t'i përcaktohen që në konferencën e parë. Ndërsa ne kemi dy kushte, vënien në punë të gjykatës kushtetuese dhe gjykatës së lartë, reformën zgjedhore gjithëpërfshirëse. Konferenca e dytë do të ndodhë vetëm nëse janë zbatuar 7 kushtet e tjera. Angazhimin e SPAK-ut dhe për të punuar e pavarur. Zbatimin krijimin kundër korrupsionit në cdo nivel dhe kundër politikaneve. Rishikim i 30 qeshorit nga kushtetusja dhe në rast se vendoset ribërja . Pas hapjes së negociatave atëher negociatat duhet të ndalojnë dhe të ndërpriten. në leximin e dokumentit. Ne kërkonim hapjen e negociatave për një qeveri që ka dalë mbi ligjin. " ka thënë ndër të tjera Basha.


Lajmi kryesor:

CDU/CSU PRO çeljes së negociatave/ Basha takim me gazetarët: Negociatat nuk hapen pa plotësuar 9 kushtet, kemi dy plane (VD)


  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Komisioni hetimor i TIMS, PS e opozita me dy raporte të ndryshme

Komisioni hetimor i TIMS, PS e opozita me dy raporte të ndryshme