Bashkia e Tiranës tender 60 mln lekë për studimin dhe projektimin e Teatrit të ri Kombëtar

Projekti i arkitektit danez, Bjarke Ingels

TIRANË- Bashkia e Tiranës ka hapur një tender me vlerë 60 milionë lekë për projektin e Teatrit Kombëtar.

Gara u hap ditën e premte dhe mbyllet më 14 korrik.  Shuma 60 mln lekë do të shpenzohet për studimin dhe projektimin e Teatrit të ri Kombëtar. Lloji i procedurës së prokurimit është klasifikuar si shërbim konsulence dhe afati kohor i realizimit të studimit dhe projektimit të godinës.

Por pikëpyetja që ngrihet lidhet me faktin nëse kompania që do të fitojë tenderin do të ketë si bazë projektin e arkitektit danez, Bjarke Ingels, apo do të bëhet një projekti i ri?

Kryebashkiaku Erion Veliaj u shpreh pak kohë më parë se godina e Teatrit të ri Kombëtar do të ndërtohet mbi projektin i ideuar nga arkitekti Bjarke Engels, ndërsa do të detajohet. Sa i përket financimit, Veliaj tha se  teatrin do ta bëjmë me kredi.

Godina e Teatrit Kombëtar u shemb në datë 17 maj, ndërsa u shoqërua me protesta nga një grup artistësh të mbështetur nga PD-ja.

Formulari i njoftimit të kontratës

 

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e tenderit të Teatrit)

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento

Komente

  • Populli: 05/07/2020 09:07

    Mos e zgjat shume lali Eri filloje sa me shpejt qe te plasin nga inati Neritan Licaj vellezarit Budina dhe zagaret e tjere qe u shkojne nga pas.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit