BE 19 mln euro për riciklimin e mbetjeve në Kukës e Gjirokastër

BE 19 mln euro për riciklimin e mbetjeve në Kukës e Gjirokastër

Momenti i nënshkrimit të marrëveshjes

Bashkimi Evropian do të investojë 19 milionë euro në Shqipëri, me fokus trajtimin e mbetjeve. Projekti parashikon rritjen e riciklimit me qëllim reduktimin e vëllimit të mbetjeve dhe ngritjen e landfilleve të reja sipas modeleve të Bashkimit Evropian dhe lehtësimin e menaxhimit të mbetjeve për të reduktuar ndotjen dhe emetimet e gazeve serrë.

Ky projekt do të zbatohet nga Agjencia Franceze për Zhvillim, dhe do të shtrihet në qarkun e Kukësit dhe të Gjirokastrës, ku do të përfshihet edhe pjesa jugore e Vlorës. Ky investim do të përmirësojë kushtet e jetesës së afro 190.000 banorëve në këto dy qarqe, ndërkohë që zbatimi i projektit do të fillojë nga viti 2024.

Ky projekt është në përputhje me Planin Kombëtar të Menaxhimit të Mbetjeve të Shqipërisë (NWMP) për periudhën 2020-2035 dhe do të jetë një moment i rëndësishëm historik drejt zbatimit të reformave dhe investimeve në përputhje me direktivat e BE-së për sa i përket ekonomisë qarkulluese dhe përmbushjes së agjendës së gjelbër.

Në një ceremoni të përbashkët, Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, ministri i Deleguar francez përgjegjës për Tregtinë e Jashtme, Atraktivitetin dhe Francezët jashtë vendit, Oliver Becht, ambasadorja franceze në Shqipëri Catherine Suard, ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca dhe drejtori i AFD-së për Ballkanin Perëndimor Arnaud Dauphin, lançuan zyrtarisht këtë projekt të ri. Pas një faze fillestare konsultimesh dhe studimesh teknike, investimet konkrete do të nisin nga viti 2024-2025 për një periudhë katërvjeçare.

Ky projekt është pjesë e programit më të madh të Bashkimit Evropian për Shqipërinë me vlerë 30.9 milionë euro  “BE për Ekonominë Qarkulluese dhe Agjendën e Gjelbër”, i cili gjithashtu do të trajtojë përafrimin me legjislacionin e BE-së duke prezantuar politikat e “Përgjegjësisë së Zgjeruar të Prodhuesit” dhe duke mobilizuar komunitetet dhe sektroin privat drejt ekonomisë qarkulluese dhe agjendës së gjelbër.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Përplasen tifozët pas derbit Tirana - Partizani, zjarr në 'Air Albania'! Në tribuna Forcat Speciale

VIDEO/ Përplasen tifozët pas derbit Tirana - Partizani, zjarr në 'Air Albania'! Në tribuna Forcat Speciale