BE denoncon hacker-imin e dyshuar rus para votimit gjerman

Zgjedhjet ne Berlin

Bashkimi Evropian dënoi të premten sulmet kibernetike ruse që kanë vënë në shënjestër Gjermaninë në prag të zgjedhjeve të kësaj fundjave për pasardhësin/pasardhësen e kancelares Angela Merkel.

"Disa Shtete Anëtare të BE -së kanë vëzhguar aktivitete kibernetike me qëllim të keq, të përcaktuara kolektivisht si" Autori fantazëm"dhe i kanë lidhur ato me shtetin rus," tha shefi i politikës së jashtme Josep Borrell.

"Aktivitete të tilla janë të papranueshme pasi kërkojnë të kërcënojnë integritetin dhe sigurinë tonë, vlerat dhe parimet demokratike dhe funksionimin thelbësor të demokracive tona."

Deklarata e Borrell tha se BE dhe vendet anëtare të saj "denoncojnë fuqishëm këto aktivitete kibernetike me qëllim të keq, të cilat të gjithë të përfshirë duhet t'i japin fund menjëherë".

"Ne i bëjmë thirrje Federatës Ruse që t'i përmbahet normave të sjelljes së përgjegjshme të shtetit në hapësirën kibernetike," tha ajo, duke shtuar se blloku "do të konsideronte marrjen e hapave të mëtejshëm".

Berlini këtë muaj kritikoi ashpër atë që e quajti përpjekje ruse për të ndikuar në zgjedhjet e 26 shtatorit të një parlamenti të ri.

Ai drejtoi gishtin nga hackerat nga grupi rus "Ghostwriter"ose ‘Autorët fantazëm’ i cili thuhet se është i specializuar në përhapjen e de informatave.

Inteligjenca gjermane beson se ata janë përpjekur të kenë qasje në llogaritë private të postave elektronike të deputetëve federalë dhe rajonalë.

Autoritetet gjermane thonë se shërbimi i inteligjencës ushtarake ruse GRU qëndron pas sulmeve dhe ka vënë në shënjestër veçanërisht politikanë nga Kristian Demokratët (CDU) dhe Social Demokratët (SPD) në Gjermani, raportoi e përditshmja e lajmeve Der Spiegel.

Prokurorët federalë gjermanë thanë se kanë hapur "një hetim nën dyshimin e spiunazhit" në akuzat. 

 

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento

Komente

  • Turi: 25/09/2021 07:02

    Po ju del Putin ne enderr ju perendimoreve do pesoni ndonje iktus celebral hahahahah

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Gjirokastër, autobusi i linjës Libohovë-Tiranë del nga rruga, plagoset pasagjerja