BE dhe OBSH, 7 milion euro për të mbështetur vaksinimin në Ballkanin Perëndimor/ Varhelyi: Angazhim i BE për të mbështetur Ballkanin Perëndimor

Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerim, Olivér Várhelyi

TIRANË- Bashkimi Evropian në partneritet me Organizatën Botërore të Shëndetësisë ka nisur një projekt të ri rajonal me vlerë mbi 7 milion € për të mbështetur vaksinimin e sigurt dhe efektiv të popullsisë në të gjithë Ballkanin Perëndimor.

Ky projekt do të ndihmojë në përgatitjen e rajonit për pritjen dhe administrimin efektiv të vaksinave kundër COVID-19.  Aktivitetet do të përfshijnë, ndër të tjera, zhvillimin dhe testimin e planeve emergjente, trajnimin për profesionistë të shëndetit dhe zhvillimin e sistemeve të menaxhimit të informacionit për vaksinat.

Vendim u bë publik nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerim, Olivér Várhelyi.

“Me këtë projekt të ri për të mbështetur fushatat e vaksinimit në Ballkanin Perëndimor në partneritet me OBSH, BE vazhdon të japë prova për angazhimin e saj për të mbështetur partnerët tanë në luftimin e pandemisë që nga fillimi i saj ", tha Varhelyi.

Pas paketës së bërë publike ditën e sotme, BE ka investuar 25 milion € për përmirësimin e strategjive të vaksinimit në Ballkanin Perëndimor.  Paketa totale e ndihmës së BE për Ballkanin Perëndimor në përgjigje të krizës së shkaktuar nga COVID-19 tejkalon 3.3 miliardë €, siç tregohet në Komunikatën e Komisionit për mbështetjen ndaj Ballkanit Perëndimor në trajtimin e COVID-19 dhe rimëkëmbjen pas-pandemike. Kjo përfshin mbështetjen e menjëhershme në pajisje, mbështetjen afatmesme dhe afatgjatë për sistemet shëndetësore dhe ekonomitë, mbështetjen për bizneset përmes bankave lokale, ndihmën makro-financiare në formën e kredive dhe një paketë përgjigje të Bankës Evropiane të Investimeve (EIB).

Për më tepër, BE është një nga mbështetësit më të fortë të COVAX, i cili mbetet mjeti më i mirë për të siguruar qasje të drejtë dhe të barabartë në këto vaksina dhe për të dhënë solidaritet ndërkombëtar të vaksinave. Team Europe ka kontribuar më shumë se 850 milion € për COVAX, 500 milion € nga buxheti i BE. Ky do të jetë një kontribut kryesor për COVAX për të siguruar 1.3 miliardë doza vaksinash për 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme deri në fund të vitit 2021.

S.M./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento

Komente

  • Zeqo: 19/02/2021 16:14

    As nuk jua duam o plerat e BE. Gjithmone e keni treguar veten kundrejt ballkanit se ju e keni bere fuci baruti. Shqiperia duhet te mbeshtet te partneri me i mire i kombit shqiptare AMERIKA qe mund ta bashkojne kete komb se po te jete per BE nje jete te tere vetem do vuajme.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij