BE kryeson dialogun Kosovë-Serbi, McAllister: SHBA dhe Rusia t’i bashkohen debatit politik

David McAllister

Bashkimi Evropian do të vazhdojë të ndërmjetësojë në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka deklaruar raportuesi i Parlamentit Evropian, David McAllister. Ai ka thënë se BE beson se gjëja më e rëndësishme është që Prishtina dhe Beogradi t’i kthehen tryezës së negociatave në Bruksel.

“Natyrisht se do të kishte kuptim që fuqitë e tjera të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia, t’i bashkoheshin debatit politik, në mënyrë që ai të ecte përpara”, është shprehur McAllister.

Ai ka thënë se këtë gjë BE-ja e ka mbështetur gjithmonë. “Ne gjithmonë debatojmë me fuqitë jashtë BE. Ajo çfarë ne duam në fund është të shohim një zgjidhje të qëndrueshme, e cila është e pranueshme për të dyja palët”, ka deklaruar McAllister.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se arritja e marrëveshjes për Reformën do garantojë zgjedhje të lira e të ndershme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Reforma Zgjedhore, Kryemadhi: Pozitive! Duhet implementuar pa humbur kohë siç e kërkon BE-ja