BE: Në rrezik punëtorët pak të kualifikuar dhe të rinjtë

Situata e punës në Evropë është shqetësuese dhe e tillë do të vazhdojë të jetë edhe për disa kohë.  Pasi pandemia ka rritur pabarazitë në të ardhura në tregun e punës në të gjithë Bashkimin Evropian. Punët profesionale, të tilla si mësues dhe mjekë, po rriten, ndërsa ato për punëtorë më pak të aftë po zvogëlohen.

"Profesionale" dhe "elementare"

Në tremujorin e tretë të vitit 2020, numri i të ashtuquajturave profesione "elementare" u ul me gati 9% krahasuar me vitin e kaluar dhe me gati 7% për shërbimet dhe shitjet. Nga ana tjetër, punët "profesionale" u rritën me gati 5% krahasuar me vitin e kaluar, siç tregohet nga të dhënat zyrtare të botuara nga Eurostat. Kategoria e punëve "profesionale" përfshin specialistë nga fusha të ndryshme, si shkenca dhe inxhinieria, shëndetësia, mësimdhënia dhe teknologjia, informacioni dhe komunikimi.

Profesionet "elementare" përfshijnë kryerjen e detyrave rutinë që mund të kërkojnë punë të konsiderueshme manuale.

Shifrat konfirmojnë se, pavarësisht nga mbështetja e qeverive evropiane, pandemia dhe kufizimet e saj po prekin kryesisht vendet me paga më pak të paguara dhe të rinjtë. Punësimi i të rinjve ishte në fakt më i godituri dhe ra me dy pikë përqind, duke e çuar shkallën e punësimit midis 15 dhe 24 vjeç në 31.3%.

Humbje e vogël tani për tani, por e konsiderueshme .

Në përgjithësi, në tremujorin e tretë të vitit 2020, Evropa humbi 0.7% të punëtorëve. Në këtë periudhë, 72.4% e njerëzve në moshë pune në BE ishin të punësuar, krahasuar me 73.1% në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Një humbje që duket e vogël në përqindje, por që është domethënëse dhe shqetësuese.

Në tremujorin e tretë të vitit 2020, tregu i punës në Itali regjistroi rimëkëmbjen më të fortë në Evropë.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria do vijojë të mbyllet në orën 20:00/ A ju duket i drejtë vendimi i ekspertëve për të mos ndryshuar masat anti-COVID?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Basha: Do të taksojmë importin, do ndihmojmë eksportin!