Berisha debat me Nikollën: Po shkelni ligjin, po e drejton parlamentin me urdhrat e Ramës! Kryetarja e Kuvendit: Ja e vërteta për rezolutën e gjenocidit serb

 

Sali Berisha ka debatuar me kryetaren e Kuvendit Lindita Nikolla. Berisha tha se ka shkelur rregulloren duke mos kaluar në Kuvend rezolutën për dënimin e gjenocidit. Nikolla tha se e vërteta për rezolutën e gjenocidit është se Konferenca e Kryetarëve e ka marrë në shqyrtim dhe ka vendosur që duhet të dilet me një rezolutë të përbashkët. 

Berisha: Nuk keni asnjë tagër të silleni në këtë mënyrë.

Nikolla: E sqaruam shumë qartë.

Berisha: S'keni sqaruar asgjë.

Nikolla: Duhet të jemi gjithë bashkë dhe të shkojmë me një rezolutë të përbashkët.

Berisha: Shkelje të ligjit të parlamentit.

Nikolla: Asnjë shkelje.

Berisha: Ju shkruani rregulloren e parlamentit, kryeni krim se shkelni ligjin e parlamentit, përcakton qartë se cili është qëndrimi që mbahet për rezolutat, 3 ditë nga data e dorëzimit shqyrtohet në kryesinë e parlamentit, ka tre javë që pret të shqyrtohet. Nuk është parlamenti dyqani yt, s'ke konceptet më elementare. Thuhet që tha një deputet ta çojmë në komisionin e jashtëm. Ligji nuk e parashikon. Vjen në Kuvend, bëhet diskutim. Po e trajtoni parlamentin në mënyrën më primitive, sipas urdhrave që merr nga Edi Rama, rrisni shkallën e konfliktualitetit në parlamentin. Do përgjigjesh shumë keq, relatore e paskrupullt, provokon një parlament, një opozitë një popull opozitar, kjo është anti-ligjore.

Nikolla: Konferenca e kryetarëve e ka marrë në shqyrtim në datën 15 dhe 20 dhe ka dakordësuar që të kemi një rezolutë të përbashkët kjo është e vërteta.


Lajmi kryesor:

Gjenocidi serb dhe Investimet strategjike shkaktojnë debate në Kuvend! Balla: Berisha, bashkëpunëtor i Millosheviçit! Bie propozimi i PD-së për Komisionin


SI.E./Sh.Sh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Orban: BE të anashkalojë çdo vendim për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Ukrainës

Orban: BE të anashkalojë çdo vendim për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Ukrainës