Berisha nga Pogradeci fton Ramën në debat televiziv, apel Bashës: Nesër dorëzohen 4200 firma të delegatëve, jep dorëheqjen ose do të të shkarkojmë

Nga Pogradeci, ku po mban 'Foltoren' e radhës, ish-kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka njoftuar mbështetësit e tij se ka mbledhur 4200 firma të anëtarëve të cilat do t'i dorëzohen nesër Kuvendit Kombëtar të PD-së. Berishës i mjaftonin vetëm 1500 firma, për të mbledhur Kuvendin Kombëtar, të cilin ai e ka thirrur me datën 11 dhjetor, dhe me firmat e anëtarëve kërkon të realizojë një referendum brenda PD, me të cilin shpreson të anulojë përjashtimin e tij nga grupi parlamentar, por edhe për të larguar Bashën nga drejtimi i PD. 

Berisha kërcënoi drejtpërdrejt, kreun e PD-së duke i kërkuar që të japë dorëheqjen, ose përndryshe atë do ta shkakrojnë anëtarët e PD-së. Berisha tha se në Kuvend, përpos firmave do të vijnë edhe mbi 10 mijë demokratë ku do të mbahet festa më e madhe e rikthimit të partisë.  

'Kam një lajm të keq për peng kryetarin. Nesër dorëzohen 4200 firma të Kuvendit Kombëtar. I them kryetarit pa parti përkulu para firmave të anëtarëve të PD se 4200 kanë firmosur. Do të vijnë në atë Kuvend 10 mijë të tjerë do të jetë festa më e madhe e PD në historinë e saj, do të jetë triumfi i saj, do të jetë rikthimi i saj i plotë dhe i sigurt në fitoren ndaj narko-shtetit. (...) Basha jep dorëheqjen ose do të të shkarkojmë'- tha Berisha.

Berisha nga “Foltorja” e Pogradecit i ka bërë një thirrje të hapur për debat televiziv kryeministrit Edi Rama, ku i tha se do t'i rreshtojë të gjitha mëkatet e krimet e këtyre tetë viteve në qeverisje.

“Së fundi dua ta mbyll me një mesazh për Edi Ramën. Edvin je i pashpresë, foltorja të ka kallur datën. E garantoj se me Sali Berishën do të bashkohet të gjithë burrat dhe gratë që besojnë në një dinjitet njerëzor dhe jetojnë me djersën e ballit. I thonë Shqipërisë, Shqipëri dhe atdhe. Të gjithë ata e konsiderojnë mafian një rrezik kombëtar. Para se të të japim duart, dua të të të tregoj, të t’i numëroj para këtyre burrave dhe grave, para mbarë shqiptarëve të gjitha mëkatet e krimet e këtyre tetë viteve dhe mbathja me vrap në Beograd,”- tha Berisha ndër të tjera. 

Faktin se është shpallur 'non grata' nga SHBA, Berisha pranoi se për të ky është një problem, por sipas tij pas kësaj fshihet George Soros.

'Nuk mohoj problemin që me 19 maj u shpalla non grata, por unë deklarova po me 19 maj se pas saj fshihet George Soros i cili është një armik i egër dhe kundër interesave shqiptare. Kjo është një beteje personale jo e partisë, dhe unë iu drejtova në Gjykatës.'-tha Berisha.

Në Pogradec, krah Berishës u pa edhe deputeti i PD-së Edmond Spaho , i cili ka qenë ndër të parët që ka mbështetur 'Foltoren' e tij dhe ka dalë kundër vendimit të Bashës. Po ashtu krah kreut të PD-së u pa edhe aktivistja e Evi Kokalari.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:40
Evi Kokalari: Në 11 dhjetor Berisha zgjidhet kryetar i PD, do të jetë kryeministër i Shqipërisë

 

Nga Foltorja e Pogradecit, aktivistja Evi Kokalari u shpreh se në Kuvendin e 11 dhjetorit, Berisha do të zgjidhet kryetar i PD.

"Në 11 dhjetor kryetar i ri i PD do të jetë Sali Berisha. Herën e fundit që isha në Shqipëri isha e vetmja që thoja se Berisha do të bëhet kryetar i PD dhe dua ta shoh Berishën kryeministër të Shqipërisë.

Gjëja e parë që duhet të bëjë Berisha është të shpallë George Soros, të birin, non grata. Të njëjtën gjë duhet të bëjë edhe Kosova. Soros ka 5 zyra në Ballkan. Berisha ka qenë i vetmi që ka dalë kundër hapur. Ka kërkuar shpalljen e Soros non grata. Kur Soros mori kontrollin e DASH, e konsideruan Berishën person non grata”, tha ajo.

Ora 18:35
'Si t'ia bëj se më kërcënon'/ Berisha tregon bisedën me Bashën në zyrë: Thuaj ambasadores mos u bëj qesharake

 

Në ‘Foltoren’ e Pogradecit, Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar një bisedë me Lulzim Bashën, para se ky i fundit ta shpallte përjashtonte nga grupi parlamentar të PD-së.

“Nuk hyja dot në garë se do dilnin se hyri në garë se ndodhi këto, jo sepse unë e zgjidhja vetë. Pati një debat te sovranitetit dhe më vjen se ‘s’i t’ia bëj se ambasadorja kërcënon’. I thashë dëgjo Lulzim ‘thuaj mos u bëj qesharake me kërcënimet, nuk pyet Sali Berisha për kërcënimet e askujt, nuk kërcënoj njeri, s’më kërcënon dot njeri, mandati kurrë nuk do mundet ndonjëherë të mund të diktojë dikush përveç zgjedhësve të vendit”, tha Berisha.

Ora 18:30
Berisha: Isha në dijeni që Basha punonte me Ramën për projektin e George Soros

 

Sali Berisha nga Pogradeci është shprehur se ka qenë në dijeni që kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bashkëpunonte me kryeministrin Edi Rama për projektin e miliarderit amerikan George Soros, për të cilin fajëson se ka qenë ky i fundit që ka ndërhyrë për ta shpallur 'Non Grata'. 

Ai theksoi se pavarësisht këtij fakti, vazhdoi të punonte për fitoren e Partisë Demokratike dhe promovimin e Lulzim Bashës nga studio në studio.

“Lulzim Basha ishte njëri nga ata të cilët punonte së bashku me Edi Ramën në projektin e George Soros, unë këtë e kisha marrë vesh. Por kjo nuk më pengonte mua aspak që të bëja gjithçka për fitoren e Partisë Demokratike. Në qoftë se ai i kishte lejuar vetes të bashkëpunonte me kundërshtarët tanë kundër meje, unë nuk i lejoja vetes një gjë të tillë.Dhe 8 muajt e fundit jam përpjekur me të gjithë forcën time nga studio në studio për të promovuar kryetarin tonë në mënyrë që ne të fitonim, se për mua fitorja ishte kryesore”, u shpreh Sali Berisha.

M.Q./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mala: 10/11/2021 09:10

  Berisha ende eshte ne agoni,nuk di ku eshte!Ai perkundwer perendimit te turpshem te kariaeres politike, ende po mendon se eshte ne enderre.Po mendon se kend ta kerkon ai,madje edhe duhet t'i paraqitet ne duel politik.Rama eshte Kryeminister,ke madje ke harruar, se je plakur oe! Rama eshte ne mandatin e TRETE me mbi 51% te validitetit nga sovrani.

  Përgjigju
 • Pjeter: 10/11/2021 04:34

  Rama eshte kryeministri i vendit,perfaqeson partine me te votuar ne vend,Saliu ne emer te kujt flet? Ka marre po aq vota sa Mark Marku e Gjek Markaj ne zgjedhjet e fundit,ke perfaqeson Saliu qe kerkon debat me Ramen? Ai do e ndihmonte Zenin e Giten,e do di kursente shqiprareve maskarallekun e fundit,po te kerkoje takim me SPAKUN,te sqaroje,ku shkuan qindra miliin euro shtese te rruges se kombit e qe ja la shqiptareve te pa perfunduar ,te sqaroje pse i demtoi shqiptaret, qe duet te paguajn me qindra milion ero deme nga ndermjetesimi i Zenit ne Cez,te sqaroje Rolin e tij ne vrasjen e 4 protestuesve,te sqaroje rolin e tij ne vrasjen e Trebickes,te sqaroje rolin e tij ne privatizimet qe perfitoi Rezart Taçi ne qeverrisjen e tij,te sqaroi rolin e tij ne pervetesimn pronave shteterore nga dhendri i tij dhe e bija,pastaj te kerkoje debat me Ramen Sali beu.

  Përgjigju
 • drini: 10/11/2021 03:07

  Se si i shkojne keta njerez nga pas ketij krimineli, hajduti e mashtruesi nje zot e di. PO kaq trushplare jane keta njerez sa nuk kuptojne asgje.

  Përgjigju
 • Flori: 10/11/2021 02:53

  Me cilen do e hedhesh bashen TI MOR QEN ME ATE DEBILEN KOKALARI....

  Përgjigju
 • velo: 09/11/2021 21:24

  Berisha po formon partine anti Amerikane qe do ta quaj LAA, (levizja anti amerikane). Rrofte shoku Enver, Rofte shoku Sali.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Grupi i Rithemelimit dorëzon emrat, Bardh Spahia dhe Voltana Ademi mes kandidatëve