Berisha 'non grata' në SHBA, Fatos Klosi: DASH bëri hapin, që Shqipëria s'e bënte dot! Nuk është më i paprekshëm! Ibsen Elezi: Për mua Saliu nuk shkon në Kuvend në shtator, jep dorëheqjen

Vendimi i DASH për futjen në listën e zezë të Sali Berishës dhe familjes së tij dhe shpalljen e tyre 'non grata' duke iu ndaluar hyrja në SHBA ishte fundi i palavdishëm i një politikani që për 30 vite ka bërë historinë politike të demokracisë në Shqipëri. Akuzat e tij për korrupsion dhe se ka minuar demokracinë , por dhe reagimi i vetë Sali Berishës dhe Luzlim Bashaës për këtë vendim të DASH ka sjellë debate në emisionin "Repoltix" në Report Tv. Ish kreu i SHISH, Fatos Klosi tha se vendimi i SHBA është i kopsitur dhe se provat për akuzat ekzistojnë, pastaj është në dorë të drejtësisë shqiptare se si do të reagojë për rastin. Ai tha se SHBA bëri hapin e parë që në Shqipëri nuk e bënte dot. Në lidhje me deklaratën e Bashës, Klosi tha se është perifrazim i deklaratës së Berishës duke i dalë atij 100 % në mbrojtje.

"Unë besoj se gjërat janë të kopsitura. SHBA bëri hapin e parë që në Shqipëri nuk bëhej dot. Kryesorja është jo fati i Berishës, por fati i Shqipërisë. Problemi është ndëshkueshmëria dhe mesazhi është shumë i fortë për të gjithë politikën shqiptare. Unë u surprizova nuk e prisja, kjo nuk është akuzë politike, është vepër penale. Dënimi do varet nga drejtësia shqiptare. Basha ka perifrazuar Berishën, është në mbrojtje të tij, pjesa tjetër janë lustra. Është mbështetje 100 % dhe unë nuk prisja tjetër, pasi ky është në njeri i ngritur në politik dhe rizgjedhur në krye të PD nga Sali Berisha", tha Fatos Klosi në Repolitix.

Për Klosin ky vendim duhet t'i heq frikën drejtësisë shqiptare për të mos hetuar të paprekshmit dhe Berisha sipas tij ishte personi më i paprekshëm në Shqipëri edhe pse e kishte mbushur kupën me kohë.

"Unë di të them se opinioni për të nuk ishte i mirë për Berishën në SHBA. E njihnin kush ishte, por nuk ishte koha për të thënë gjëra që thuhen sot. Për mua rëndësia e vetme është që tu dalë frikë drejtësisë shqiptare dhe të hetojë të paprekshmit. Personi më i paprekshëm në Shqipëri ishte Berisha që e kishte mbushur kupën me kohë", tha Klosi.

Ndërsa Ibsen Elezi, i cili është pjesë e grupit "Për PD" kundërshtar i Lulzim Bashës tha se minimi i demokracisë është një akuzë e rëndë, ndërsa shtoi se ka bindjen se Berisha vetë nuk ka për të shkuar në Kuvend në shtator për të pranuar mandatin e deputetit pasi do të japë dorëheqjen dhe do të përballet me akuzat. Sa për deklaratën e Bashës, Elezi tha se është amorfe si vetë ai, por që e shikon si distancim nga Berisha dhe qëndrimi në krah të SHBA-së.

"Që ka qenë njeri i rëndësishëm dhe kemi pasur respekt po , por s'mund ta quajmë idhull dhe ikonë. Ajo që më bën përshtypje është pse pritet 8 vite për të bërë këtë punë se këtu flitet për korrupsionin para 8 vitesh. Minimi i demokracisë është e rëndë si akuzë, pasi korrupsioni janë të gjithë në shtresën elitë të politikanëve. Unë nuk besoj se është trondit Berisha se ai nuk trondite me kaq, por këto të tjerët që do vijnë më pas do kenë tronditjen më të madhe. Kjo deklaratë është trajtë amorfe si vetë Basha. Për mua deklarata e Bashës është distancim nga Berisha, unë kështu e lexoj. Ky nuk ka sjellje lideri. Basha duhet t'i dilte në mbrojte Berishës dhe më pas të hapte rrugë dhe të ikte nga partia me dinjitet. Për mua Sali Berisha nuk shkon në shtator në Kuvend se e bën për shkak të staturës së vetë dhe i del zot vetes. Unë mendoj se Berisha jep dorëheqjen dhe përballet", tha Elezi.

Ditën e sotme Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi se ish-Presidenti dhe ish-kryeministri  Sali Berisha së bashku me familjen e tij, gruan dhe dy fëmijët, e kanë të ndaluar të udhëtojnë në SHBA duke i futur ato në 'listën e zezë'. Blinken shkruan se akte të korruptuara të ish-Presidentit të Shqipërisë Sali Berisha kanë minuar demokracinë në Shqipëri. Në deklaratën e DASH thuhet se Berisha është përfshirë në akte korruptive si keqpërdorimi fondeve publike dhe ndërhyrje me proceset publike duke përdorur fuqinë për përfitime personale, dhe pasurimin e aleatëve politik përfshi familjen në kurriz të konfidencës publike të qeverisë  shqiptare dhe institucioneve. 

I.K.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Igor: 20/05/2021 08:45

    Ne qoftese kuvendi punon me drejtesi ate heri keti njeri duhet menji here ti terhiqet imuniteti keshtu qe gjykata te fillon hetimet,Gjukata Shqipetare nuk punoj deri tani pse gjukatesit,dhe prokuroret i kishte vendos vet Saliu dhe i pasuroj me parat e popullit.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Efektivë policie përdorues droge, Report Tv mëson rezultatet e para të testeve! Do të përjashtohen nga uniformat blu! Sigurohet sasia e parë e testeve edhe për shoferët