Berisha 'i jep zë' qytetarit të shqetësuar: Pak se jemi të varfër, të karantinuar, po të mos shohim dot as porno në internet?

Sali Berisha

TIRANE - Ish-kryeministri Sali Berisha është shqetësuar për mbylljen e disa videove pornografike shqiptare në disa faqe online. Ish-lideri demokrat iu bashkua shqetësimit të një qytetari dixhital që i ka dërguar mesazhin duke akuzuar qeverinë Rama.

"Denoncoj mbylljen me pa te drejte, si ne asnje vend tjeter te botes te faqeve me permbjajtje per te rritur. AKEP dhe AMA pa asnje autorizim apo vendim gjykate, mbyllin faqe te tjera interneti shqiptare pa asnje paralajmerim apo e thene ndryshe, pa asnje te drejte! Po ç'kusur kemi ne shqiptaret, pak se jemi te varfer, te karantinuar, po te mos shohim dot as porno ne internet?" ky është mesazhi i publikuar që ka dërguar qytetari dixhital, ndërsa Sali Berisha e mbështet shqetësimin e tij duke e cilësuar vendimin si censurë.

"Stop censurës ndaj internetit! Ne Shqipëri me urdhër të Edvin Mafisë, narkoshteti po vendos çensurën e internetit! Mbyllja e faqeve te internetit vetem me nje urdher ekzekutiv pa asnje proces te drejte gjyqesor perben nje akt te rende censure ndaj fjales se lire dhe internetit, tipike per diktaturat qofshin ato ideologjike, teokratike apo narkodiktaturaDenoj me ashpersine me te madhe kete akt prej xhelati te fjales se lire dhe lirise se internetit te bosit te narkoshtetit shqiptar, bastardit te bllokmeneve hoxhist Edvin Mafia dhe kerkoj çbllokimin e menjehershem te faqeve te mbyllura te internetit'. Ju bej thirrje te gjithe autoreve te faqeve te mbyllura te internetit te denoncojne ne te gjitha institucionet nderkombetare dhe organzatat anticensure ne bote keto akte diktatoriale te narkoshtetit shqiptar..'' thotë Berisha.

AKEP ka reaguar menjëherë pas akuzave të Berishës duke sqaruar se ky institucion është vetëm transmetues i urdhrave. "Detyra e AKEP është vetëm t’i përcjellë sipërmarrësve të komunikimeve elektronike (Internet Service Providers), subjekte të ligjit për komunikimet elektronike dhe kuadrit rregullator të tij, udhëzimet përkatëse nga organet vendimmarrëse, pa rishikim, modifikim, apo ndërhyrje të njëanshme".

Gjithashtu AKEP-i thekson se një procedurë e tillë është në zbatim prej vitesh dhe nuk ka ngjalluar shqetësime. "Në kushtet kur prej vitesh një procedurë e tillë është në zbatim dhe nuk ka ngjallur shqetësime të qenësishme, pasi konform legjislacionit në fuqi – vetëm në 2019, AKEP i janë dërguar për zbatim kërkesa nga AMLF për kufizime në 8000 domain/faqe të lojrave të fatit dhe në rreth 86 domain/faqe me përmbajtje të cilësuara të jashtëligjshme nga AMA".

Në datë 15 Prill Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare urdhëroi të gjitha kompanitë që ofrojnë shërbimin e internetit që të mbyllin disa video pornografike disa prej të cilave me përmbajtje shqiptare. AKEP thekson se kërkoi mbylljen e këtyre videove pas kërkesës së prokurorisë së Tiranës pasi kundër tyre është bërë kallëzim penal, teksa një prej rasteve lidhet me një gazetare.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • SALHE BAJGA: 21/04/2020 03:33

  Salhe bajga ka rëshkit nga truni se e ka zën gjaku i njerzve që ka vrar ky bastard. E prisni se ku e ka fundin ky qen i ndyr.

  Përgjigju
 • Iris: 21/04/2020 02:50

  Tallet ky? E pa besueshme qe ish-presidenti e ish-kryeministri I Shqiperise te merret me budallalleqe te tilla!

  Përgjigju
 • sula: 20/04/2020 22:53

  Kot thojne qe Saliu eshte i ashper .Ai kur shikon pjeshken zbutet si ketmilli .E mer Sal sa i modh je .Stamolli digjet ky krifet.

  Përgjigju
 • Ceco me bixhak: 20/04/2020 22:17

  Berisha duhet rhepur i gjalle me bicak e si nje kerme tu hidhet qenve ta shqyejne

  Përgjigju
  • ben: 21/04/2020 12:43

   Berisha te paska shkerdhyer qe e ke kaq inat ,plehre.

 • Cubi: 20/04/2020 22:16

  Per ti qar hallin qenit.

  Përgjigju
 • Hinglateri: 20/04/2020 22:10

  Mutavioni Berish duhet mbyllur ne shpellen e Dragobise ti bejne shoqeri shtazet e egra

  Përgjigju
 • VISI: 20/04/2020 21:55

  IKA QEF PORNOT SALA SE NE FAMILJEN QE KA PAS PORNO SHIKONIN TANI LE TE SHIKOJ LIRIN PIRNO RRAC E POSHTER

  Përgjigju
 • BAJGA KRIMINEL HJDUT SALHE: 20/04/2020 19:21

  Po leni mor qenin mos u merni më me të se është bo më keq se ver llapa maloku.

  Përgjigju
 • Vucicdoli: 20/04/2020 19:20

  po edhe sikur te vrasi vehten Rama prap do ankohet ky kufoma, me pretekstin se gjoja e ka bere per inat te shqupit.

  Përgjigju
 • Putana: 20/04/2020 19:19

  Stambolli digjet k**** krihet .Sa politikan i pacipe dhe i pagdheur gje etrashe si njeri dhe politijan qe eshte .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Takimi i ‘sikletshëm’ virtual i Putinit dhe biznesmenëve italianë, mes tensioneve të perëndimit