Berlini ironizon Trump, 'dhuratë' një copë muri...

Banorët e Berlinit kanë vendosur ti bëjnë një 'dhuratë' të veçantë presidentit të SHBA Donald Trump...një pjesë të murit të Berlinit me peshë 2.t ton.

'Dhurata' i bëhet presidentit pas vendosmërisë së tij për të ndërtuar një murr mes SHBA dhe Meksikës, pjesë e poltitikave të tij ndaj emigracionit.
“Duam t’ju japim një nga pjesët e fundit të Murit të Berlinit të dështuar, për të përkujtuar përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për ndërtimin e një bote pa mure”, shkruhet në pllakën e betonit, që është nënshkruar nga “Qytetarët e Berlinit”.

“Gjermania është e bashkuar sërish, ndërsa vetëm disa mbetje në Berlin na përkujtojnë se asnjë mur nuk zgjatë përgjithmonë.”

Die Offene Gesellschaft, organizata  dhuruese e coës së murit thotë se 'dhurata' do ti dërgohet Trump sot, saktësisht 30 vjet pas rënies së murit të Berlinit.

Die Offene Gesellschaft e bleu objektin nga një tregtar në Berlin, i cili kishte në pronësi disa pjesë të murit, pastaj e transportuan me aeroplan për në Neë York, për ta bartur me veturë deri në Washington.

Presidenti amerikan Donald Trump insiston në ndërtimin e një muri të “madh dhe të bukur”,  me Meksikën dhe deri tani përpjekja e tij i ka kushtuar banorëve të Shteteve të Bashkuara, më se dhjetë miliardë dollarë.


Lajmi kryesor:

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit - Gjermania feston


  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe vaksinimi, a duhet të hiqet ora policore?×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Vlorë, makina përplas këmbësorin! Transportohet në gjendje të rëndë në spital (VIDEO)