POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Besueshmëria në rang vendi, Rama 57.8%, Basha 9.8%, Kryemadhi 2.7%

Në kampet e PD-LSI u besojnë më shumë Berishës dhe Metës me 20.8% dhe 8.9%, lidershipi i Bashës dhe Kryemadhit në krizë besimi

Niveli i mosbesimit të shqiptarëve tek klasa politike është i thellë. Sipas sondazhit të sjellë nga Report Tv, në bashkëpunim me institutin italian "GPF Inspiring Research", 47 % e qytetarëve të pyetur nuk kanë besim te asnjë politikan shqiptar mes Edi Ramës, Lulzim Bashës, Monika Kryemadhit, Sali Berishës dhe Ilir Metës. Por duke përjashtuar nga llogaritjet këtë 47% të zhgënjyer nga politika, del që 57.8% e tyre kanë zgjedhur kryeministrin Edi Rama.

Të pyetur se, nëse do të zgjidhje ndërmjet këtyre pesë figurave politike, cili të duket më i sinqertë në deklaratat e veta politike, pas Ramës vjen ish-kryeministri Sali Berisha. 20.8% të të pyeturve në 12 qytetet kryesore në vend, i besojnë Berishës. Sondazhi konfirmon Lulzim Bashën si politikanin e tretë më besueshëm, por me një diferencë të madhe në raport me Berishën: 9.8% e qytetarëve të pyetur janë përgjigjur se iu besojnë deklarimeve të Lulzim Bashës. Ndërkaq, ish-kryetarit të LSI, Ilir Meta, sot President i Republikës i besojnë 8.9% të të pyeturve. Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, sipas sondazhit, është politikania më pak e besueshme mes pesë liderëve politikë. Vetëm 2.7% të të pyeturve janë shprehur se iu besojnë deklarimeve publike të Monika Kryemadhit. Sondazhi konfirmon se pasardhësit politikë të Berishës dhe Metës në krye të PD dhe LSI janë në krizë besimi. Ndërkaq, katër figurat politike të opozitës janë në krizë besimi në raport me kryeministrin Edi Rama, i cili në vitin e gjashtë të qeverisjes, vijon të mbetet politikani më i besuar për shqiptarët.

Mosbesimi

Niveli i mosbesimit të shqiptarëve tek klasa politike është i thellë. Sipas sondazhit të sjellë nga Report Tv, në bashkëpunim me institutin italian "GPF Inspiring Research", 47 % e qytetarëve të pyetur nuk kanë besim te asnjë politikan shqiptar.

Sondazhi

Sondazhi konfirmon se pasardhësit politikë të Berishës dhe Metës në krye të PD dhe LSI janë në krizë besimi. Ndërkaq, katër figurat politike të opozitës janë në krizë besimi në raport me kryeministrin Edi Rama.


Lajmi kryesor:

Sondazhi i GPF: Ja si ndryshon popullariteti i liderëve në 12 qytetet kryesore


G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • robi: 16/05/2019 08:32

  Iku dhe Nafije dybeku fallxhorja per lesh dhije, po ashtu dhe Flamur Herman Geringu i naziskineve te Mamurrasit dhe Klevis krrici i faros, besoj Nafije fallxhorja ka patur kohe te lexoje keto sondazhe qe natyrshem do ja nxijne shpirtin se e sheh vehten ne fund te pusit.... I perjetshem qofte kujtimi i sharebajbgave te leshit likes Kejdi dhembcakallja , Nora bythderrja , Erisa hundpinokja

  Përgjigju
 • fadil BAJG gjoleka: 15/03/2019 15:09

  O konjak për her të par që ke shkruajtur shum drejt e shum pastër. Të gjith derrat një turri kan. Këta politikanët Shqiptar e kan mëndjen vetëm të vjedhin e jan njerëz pa din e pa iman. Njëri më i poshtër se tjetri sikur të jen sërb. Po fajtor jan Shqiptarët që si nxjerin jasht politike këta derra. E në politik të vendosin njerëz të rinj e me karakter. Nuk vazhdohet politika me njërëz si krimineli salhe e si hajdut ilir floriri ose fshatarja monika buçja e edi palla rëmpalla.RROFT SHQIPRIA RROFSHIN SHQIPTARËT .POSHT JASHQITJA E KOMBIT SHQIPTAR POLITIKANËT AKTUAL.

  Përgjigju
 • Konjak: 15/03/2019 09:24

  Exipollet ne pergjithesi ,cilido qe i porosit dhe cilido qe i ben ,,as me shume e as me pak ,mashtron populin ,dhe ben rrush e kumbulla ,parat e popullit .Keto organizata ,qe mirren me keto mashtrime -qe parashiko kane te ardhmen,s'jane gje tjeter pervec ,Nastradinit .Keto organizata mafioze ,aq mir i bejne politikes qe i paguan shtrenjt ,per mashtrimin e kundershtarit dhe te popullit ,por shum keq i bejne popullit ,qe i vjedhin djersen e tij ,nepermjet politikes .As kush nuk punon xhaba per tjetrin ,prandaj keta ,gjoja parashikus te se ardhmes ,s'jane gje tjeter vecse ,makine propagandistike ,ne kembim te parave te popullit .Kur keta politikanet tane ,"qe na respektojne kaq shume",pse i harxhojne parat per interesat e tyre ,dhe nuk na ngrene neve rrogat dhe pensionet ,qoft edhe nga nje kafe ne dite ,per te cilat ne kemi shum nevoje .Ne s'na duhet shume kush eshte ne maje te shkalles ,na ngrini rrogat dhe pensionet ,-me djersen tone -dhe rrini atje ,sa te merziteni .Populli ,nuk ha, nuk vesh, nuk mbathet ,me premtime e mashtrime ,do vetem nga ju ,organizim, prodhim ,shperndarie te sakt ;ate qe premtoni para se te vini ne pushtet .

  Përgjigju