Beteja e saj e dytë, legjenda e tenisit, Martina Navratilova diagnostikohet me kancer në fyt dhe në gji

Beteja e saj e dytë, legjenda e tenisit, Martina Navratilova diagnostikohet me kancer në fyt dhe në gji

Martina Navratilova

Martina Navratilova, legjenda e tenisit që dominoi sportin në vitet 1970 dhe 1980 dhe fitoi 59 tituj të mëdhenj gjatë karrierës së saj historike, është diagnostikuar me kancer në fyt dhe gji.

Navratilova, 66 vjeç, do të fillojë trajtimin këtë muaj, njoftoi vetë ajo të hënën.

"Prognoza është e mirë. Të dy këto kancere janë në fazat e tyre të hershme me rezultate të shkëlqyera." tha menaxherja e saj Mary Greenham në një email për NPR.

Navratilova, e cila punon si komentatore tenisi, vuri re një nyje limfatike të zgjeruar në qafën e saj gjatë finaleve të Shoqatës së Tenisit të Grave në Fort Worth, Teksas, vjeshtën e kaluar. Një biopsi zbuloi se ishte kanceri i fytit të fazës 1. Më pas, ndërsa Navratilova po i nënshtrohej testeve për rritjen e fytit të saj, mjekët zbuluan një kancer të gjirit që nuk kishte lidhje.

Kjo është përballja e dytë e Navratilova me kancerin. Në vitin 2010, ajo njoftoi se po trajtohej për kancerin e gjirit pasi një tumor u zbulua gjatë një mamografie rutinë. Tumori u hoq me kirurgji dhe Navratilova iu nënshtrua një kursi të shkurtër terapie me rrezatim.

Navratilova lindi në Pragë në vitin 1956, kur qyteti ishte pjesë e Çekosllovakisë komuniste. Si adoleshente, ajo u bë shpejt një e dalluar e tenisit, duke fituar titullin e saj të parë profesionist teke në SHBA në 1974.

Vitin tjetër, pasi mbushi 18 vjeç, ajo u tha zyrtarëve të emigracionit amerikan në New York City se donte të largohej nga Çekosllovakia. Së shpejti asaj iu dha një kartë jeshile dhe u bë shtetase amerikane në 1981.

Largimi i saj nga Çekosllovakia komuniste ishte hap i madh në karrierën dhe historinë e saj personale. Kur u largua nga shtëpia, Navratilova nuk e dinte nëse do ta shihte më familjen e saj, tha ajo për NPR në një intervistë vitin e kaluar .

"Unë ia ngjita regjimit komunist duke u larguar dhe patur sukses. Por ishte një biletë me një drejtim, kështu që humba gjithë atë kohë me familjen time që nuk mund ta ktheja më, dhe ishte brutale," tha ajo.

Lëvizja e saj në Shtetet e Bashkuara erdhi ndërsa tenisi profesionist i grave po lulëzonte, me yje të njohur dhe elektrikë si Billie Jean King dhe Chris Evert.

Navratilova do të bëhej gruaja e parë që fiton 1 milion dollarë në një sezon të vetëm dhe tenistja e parë, mashkull apo femër  që fiton 10 milionë dollarë në karrierën e saj. Ajo fitoi 18 tituj Grand Slam teke, 31 tituj në dyshe për femra dhe 10 tituj të përzier, për një total prej 59 fitoresh të turneut të madh. 332 javët e kaluara të Navratilova, e renditur si lojtarja më e mirë femër në botë, janë më shumë se të gjitha, përveç Steffi Graff. Associated Press e shpalli atleten femër të vitit në 1983 dhe 1984.

Ajo u tërhoq nga gara me kohë të plotë teke në 1994 në moshën 37. Por ajo vazhdoi të konkurronte në dyshe edhe në vitet 2000, duke fituar titullin e saj të 59-të dhe të fundit në US Open 2006, vetëm rreth një muaj para se të mbushte 50 vjeç.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Me pikë të njëjta si 11 vite më parë, Alonso: Mendova se isha në tunel të errët, jam kampion

Me pikë të njëjta si 11 vite më parë, Alonso: Mendova se isha në tunel të errët, jam kampion