Biden bën historinë e brezave, jo vetëm presidenti më i vjetër por edhe i vetmi pjesë e Brezit të Humbur

Joe Biden është presidenti me moshën më të madhe në historinë e SHBA, por ka shumë aspekte të veçanta në lidhje me moshën e presidentit të ri. Një nga aspektet më të veçanta të historisë së tij, është pikërisht viti i lindjes 1942. Kjo e lejon Biden të pretendojë një tjetër arritje historike: Biden është i pari dhe ka të ngjarë të jetë i vetmi president i brezit të humbur. Megjithëse gjeneratat janë një shkencë e pasaktë, Biden është presidenti i parë që ka lindur midis viteve 1928 dhe 1945. Me fjalë të tjera, mjaft i moshuar për të lindur para fundit të Luftës së Dytë Botërore dhe mjaft i ri sa të mos ishte futur në ushtri para përfundimit të saj. Në të vërtetë, Biden është presidenti i parë që ka lindur para mbarimit të Luftës së Dytë Botërore në gati 30 vitet e fundit. Çdo president duke filluar me Bill Clinton është anëtar i brezit Baby Boomer. Çdo president nga John F. Kennedy te George H.W. Bush lindi midis 1901 dhe 1927. Biden pati sukses atje ku anëtarët e tjerë të Brezit të  humbur Michael Dukakis, Walter Mondale dhe John McCain kishin dështuar para tij.

 

 


Lajmi kryesor:

Epokë e re në SHBA pas Trump, betohen Joe Biden dhe Kamala Harris! Presidenti: Demokracia ka triumfuar, por kemi shumë për të 'shëruar'! Firmos dekrete 'të guximshme' (VIDEO)


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Figura të reja dhe lidershipi i partisë në zonë rreziku/ A ka zgjedhur PS strategjinë e duhur për siguruar një tjetër mandat?×

Lajmi i fundit

John

Bindja Demokratike dorëzon listat në KQZ! Patoi i pari në listë për Tiranën! Andi Përmeti i pari në Korçë, i dyti Leonard Olli