Biden bisedë telefonike me Scholz, bien dakord se kërcënimet bërthamore të Kremlinit janë 'të papërgjegjshme'

Biden bisedë telefonike me Scholz, bien dakord se kërcënimet bërthamore të Kremlinit janë 'të papërgjegjshme'

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti amerikan Joe Biden zhvilluan një bisedë telefonike të dielën ku ranë dakord se kërcënimet e fundit bërthamore të Kremlinit ishin "të papërgjegjshme" dhe mobilizimi i pjesshëm i tij "një gabim serioz", sipas një deklarate të qeverisë gjermane.

Thirrja telefonike gati një orëshe u fokusua në përgatitjet për takimet e ardhshme të G7-ës dhe G20-ës që do të trajtojnë pushtimin rus të Ukrainës dhe pasojat thuhet në deklaratë.

Scholz dhe Biden bien dakord se kërcënimet bërthamore të Kremlinit janë 'të papërgjegjshme' gjatë telefonatës. Në temën e sulmeve në tubacionet Nord Stream, të dy udhëheqësit ranë dakord se sabotimi i infrastrukturës kritike do të trajtohej me vendosmëri.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Shpërthimi në Urën e Krimesë, Putin akuzon Ukrainën për 'akt terrorizmi'


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ 'Gjelat' na shënojnë 4 gola, Shqipëria U-17 humbet me Francën në kryeqytet

VIDEO/ 'Gjelat' na shënojnë 4 gola, Shqipëria U-17 humbet me Francën në kryeqytet