Biden: Nuk luftojmë në Ukrainë, mbrojmë çdo centimetër të vendeve aleate të NATO-s

Biden: Nuk luftojmë në Ukrainë, mbrojmë çdo centimetër të vendeve aleate të NATO-s

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se forcat amerikane do të pozicionohen në vendet e Lindjes dhe do mbrojnë vendet aleate të NATO-s. Biden thotë se forcat amerikane nuk do të luftojnë në Ukrainë.

"Megjithëse ne dhamë mbi 650 milionë dollarë ndihmë mbrojtëse për Ukrainën... vitin e kaluar, më lejoni ta them përsëri. Forcat tona nuk janë dhe nuk do të angazhohen në konfliktin me Rusinë në Ukrainë, forcat tona nuk do të shkojnë në Evropë për të luftuar. në Ukrainë, por mbrojmë aleatët tanë të NATO-s dhe sigurojmë ata aleatë në lindje. Siç e kam bërë të qartë, Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë çdo centimetër të territorit të NATO-s me fuqinë e plotë të fuqisë amerikane", tha ai.

Biden shton se ai beson se NATO është më e bashkuar se kurrë më parë dhe se "nuk ka dyshim" se SHBA dhe vendet e tjera të NATO-s do të përmbushin angazhimet e tyre të traktatit.


Lajmi kryesor:

Rusia sulmon Ukrainën, tronditet bota! Biden: Çdo aset rus 'ngrin', e nxjerrim nga ekonomia botërore! Kremlini: Garanci nga Kievi që s'do anëtarësohet në NATO! Protesta kundër Putinit edhe nga rusët


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës