Biden përgëzon Albanese për fitoren në zgjedhjet australiane

Biden përgëzon Albanese për fitoren në zgjedhjet australiane

Presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri australian Anthony Albanese

Presidenti i SHBA Joe Biden përgëzoi kryeministrin e sapozgjedhur australian Anthony Albanese në fjalët e mbajtura përpara takimit të tyre dypalësh me dyer të mbyllura të martën.

Albanese u zgjodh të shtunën dhe të hënën u betua kryeministër.

Biden falënderoi Albanese për mbërritjen në samitin Quad kaq shpejt pas marrjes së detyrës dhe vlerësoi marrëdhëniet SHBA-Australi si një spirancë prosperiteti në Indo-Paqësorin.

Më pas foli Albanese, duke treguar një rrëfim për një program që mori pjesë kur ishte i ri në të 20-at, gjatë të cilit ai kaloi pesë javë në Shtetet e Bashkuara.

Gjatë kursit, ai studioi ndërveprimin e grupeve të ndryshme me qeverinë e SHBA - dhe "Unë bëra gjithçka nga Shoqata Kombëtare e Pushkës deri te Prindërimi i Planifikuar," tha ai. "Në të gjithë spektrin."

Biden u ngrit në këmbë dhe bëri sikur po largohej, duke shkaktuar të qeshura nga gazetarët, përpara se të buzëqeshte dhe t'i jepte dorën Albanese. "Ti je një burrë trim," tha ai.

Albanese vlerësoi gjithashtu aleancën e gjatë SHBA-Australi, e cila shënoi 70-vjetorin e saj në 2021. Ai shtoi se mezi priste të mirëpresë Biden dhe liderët e Indisë dhe Japonisë në samitin e ardhshëm Quad, i cili do të mbahet në Australi në 2023.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Basha: PD do të dorëzojë në Kuvend amendamente për të mbështetur SPAK

Basha: PD do të dorëzojë në Kuvend amendamente për të mbështetur SPAK