Bija tropojane, Zarife Hasanaj nderohet me titullin ’Qytetar Nderi'

Bija tropojane, Zarife Hasanaj nderohet me titullin ’Qytetar Nderi'

Zarife Hasanaj

TORPOJË- Bashkia e Tropojëz ka shpallur qytetare nderi, nëntetaren, dëshmoren e Atdheun, Zarife Hasanaj. Vendimi është marrë në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak, e ndërsa kryebashkiaku Rexhë Byberi rrëfen pikërisht se përse ka zgjedhur 5 marsin.

"Nderimi është pak për Heroinën e Vendlindjes tone Zarife Hasanaj,ushtaraken e cila flijoi jetën e saj në misionin e NATO-ne në Letoni.

Zgjodhëm një ditë të veçante 5 marsin,ditën e epopesë së UÇK-se kur Tropoja i akordon mirënjohje Familjes Jashari që të nderojmë më shumë veneracion e krenari dhe vajzën heroinë të Tropojës. Nje koiçidencë që në fakt është shumë kuptimplotë.Homazh për Zarife Hasanaj dhe nderim për familjen e saj qe e rriti dhe e brumosi me guximin njerëzor dhe besimin hyjnor të liria", shkruan Byberi.

Major Klodian Tanushi dhe nëntetar Zarife Hasanaj u ndanë nga jeta në mëngjesin e 6 majit 2019, në një mision për asgjësimin e municioneve eksplozive. Zarife Hasanaj, humbi jetën menjëherë në vendngjarje, ndërsa Klodian Tanushi u nda nga jeta disa ditë më vonë në spital, pa u rezistuar dot plagëve të marra nga shpërthimi i eksplozivit.

B.K.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lumiani: 06/03/2020 10:49

  Zoti e meshirofte. Nje gjo me ben shume pershtypje (per shume keq): Stema ne kapele ngjane shume me ato te ushtrise serbe qe kane vra, pre, perdhunu, plackite Shqipetare/e me qindra vite e keto bijte e komunistave dua ta kthejne vendin si ne serbi. tmerr. me i djege ne vaj qe vlon eshte pak.

  Përgjigju
 • Lavdi deshmoreve: 06/03/2020 00:25

  I perjetshem qofte kujtimi i Zarifes.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori