Bilanci/ Në 2020 zbulohen 7.2 hektare kanabis, që janë vetëm 2% krahasuar me 319 hektarët e Lazaratit në 2013-n

Bilanci/ Në 2020 zbulohen 7.2 hektare kanabis,  që janë vetëm 2% krahasuar me 319 hektarët e Lazaratit në 2013-n

Në raportimin që është bërë sot nga Policia e Shtetit dhe Guarda di Financia italiane vihet re një rritje e hapësirave të mbjella me kanabis në 2020-n në krahasim me 3 vitet e kaluara, por mbetet e pakrahasueshme me atë që ndodhte në 2013-n ne Lazarat.

Jane 7.2 hektarë qe rezultojne si të mbjella në vitin 2020 ne krahasimi me 3.2 hektare te viti 2019, 0.8 hektare te viti 2018 dhe 2.1 hektare te viti 2017, që po lëmë pas, ndërkohë 323.5 qe hektarë ishin mbjellë në 2013-n, 319 vetëm në Lazarat. Pra kanabi e tanishme mbetet vëtëm 2% e ajo te mbjelle ne Lazarat shtate vitet perpara.

Ne vitin 2014 kane qene 44.7 hektar dhe ne vitin 2016 kane qene 213.4 hektare.


Lajmi kryesor:

Guardia di Financa: Në 2020 u rrit ndjeshëm kultivimi i bimëve narkotike, policia asgjësoi 100%! Veliu: Drejt Italisë është trafikuar 37% më pak drogë! Meta: Nëhet për përfitime elektorale


K.T./a.m./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Banorët e Vaut të Dejës në protestë: Të pastrohet përroi, u përmbytëm para dy javësh dhe rrezikohemi sërish

Banorët e Vaut të Dejës në protestë: Të pastrohet përroi, u përmbytëm para dy javësh dhe rrezikohemi sërish