'Bilbili' i këngës shqipe nderohet në Pagarushë, qytetarët e Malishevës ndezin qirinj për të

'Bilbili' i këngës shqipe nderohet në Pagarushë, qytetarët e Malishevës ndezin qirinj për të

KOSOVË- Qytetarë të shumtë janë mbledhur bashkë në shenjë nderimi për mbretëreshën e muzikës dhe kulturës shqiptare, Nexhmije Pagarusha, sonte në Malishevë është organizuar ndezja e qirinjve.  

Këtë gjest në nder të Nexhmie Pagarushës e ka prirë kryetari i Komunës Ragip Begaj. Ceremonia e ndezjes së qirinjve është shoqëruar me këngët e Bilbilit të Kosovës, të kënduara ndër vite.

Pagarusha ndërroi jetë ditën e djeshme ndërsa nesër ajo do të përcillet në banesën e fundit, me një ceremoni private, siç ka zgjedhur vetë. Dëshira e saj ka qenë që të varrosej në Pagarushë të Malishevës dhe familjarët kanë vendosur që ta plotësojnë amanetin e saj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Scholz: Plani i paqes i Putinit nuk është serioz

Scholz: Plani i paqes i Putinit nuk është serioz