Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se COVID

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se COVID

Bill Gates

Gates u bën thirrje qeverive të kontribuojnë me miliarda për të trajtuar patogjenët e ardhshëm dhe për të rritur furnizimet me vaksina. Bill Gates ka bërë një paralajmërim për pandemi shumë më të këqija se COVID-19, pasi ai u bëri thirrje qeverive të kontribuojnë me miliarda dollarë për t'u përgatitur për shpërthimin e ardhshëm global.

Filantropisti tha se ndërsa variantet Omicron dhe Delta të koronavirusit ishin disa nga viruset më transmetues të parë ndonjëherë, botës mund t'i duhej të përballej me një patogjen që shkakton një shkallë shumë më të lartë të vdekjeve ose sëmundjeve të rënda.

Fondacioni Bill & Melinda Gates dhe 'Wellcome Trust' i Mbretërisë së Bashkuar po i japin 300 milionë dollarë Koalicionit për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike, i cili ndihmoi në formimin e programit COVAX për të ofruar vaksina në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Po përpiqet të mbledhë 3.5 miliardë dollarë pasi synon të shkurtojë kohën e nevojshme për të zhvilluar një vaksinë të re në vetëm 100 ditë.

Gates tha se prioritetet e botës ishin "të çuditshme" dhe se u kishte rënë në dorë filantropëve dhe qeverive të pasura për të trajtuar pabarazinë e vaksinave.

“Kur flasim për shpenzimin e miliardave për të kursyer. . . triliona dëme ekonomike dhe dhjetëra miliarda jetë, është një politikë sigurimi mjaft e mirë”, tha Gates.

Ai shtoi se pjesa më e madhe e inovacionit për t'u përgatitur për një pandemi të ardhshme mund të jetë gjithashtu e dobishme në trajtimin e problemeve ekzistuese shëndetësore globale, të tilla si krijimi i një vaksine për HIV dhe vaksina më të mira për tuberkulozin dhe malarien.

Gates tha se dy financuesit e mëdhenj të zhvillimit të vaksinave gjatë pandemisë COVID-19, CEPI dhe qeveria amerikane, ishin "të guximshëm" për të vënë paratë në rrezik për të krijuar portofol të gjerë të shtënave të mundshme. Por ai pranoi se duhej bërë më shumë për të rritur furnizimet për të vaksinuar botën.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • tani: 19/02/2023 01:24

    TE HENGERT goja mut o bill gates,,,vdeksh ,,,te rente damllaja sa me shpejt,,,,....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Lanë ‘pas dore’ kabinat e energjisë elektrike duke rrezikuar jetën e qytetarëve, vihen nën hetim punonjësit e OSHEE-së në Dibër

Lanë ‘pas dore’ kabinat e energjisë elektrike duke rrezikuar jetën e qytetarëve, vihen nën hetim punonjësit e OSHEE-së në Dibër