Bisedë online për kompensimin e transportit të drithit, Ministrja Krifca me homologun ukrainas: Mbështesim çdo mekanizëm që ul kostot për fermerët

Bisedë online për kompensimin e transportit të drithit, Ministrja Krifca me homologun ukrainas: Mbështesim çdo mekanizëm që ul kostot për fermerët

Frida Krfica gjatë takimit online

Bisedë online është zhvilluar sot mes Ministres së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca dhe Ministrit të Ukrainës për Politikën Agrare dhe Ushqimin, Mykola Solskyi. Propozimi i një mekanizmi për të ulur kostot e transportit të grurit nga Ukraina drejt vendeve të tjera si dhe forcimi i zinxhirit tregtar ishin temat ku u fokusua biseda online mes ministres së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Frida Krifca me ministrin ukrainas të Politikës Agrare dhe Ushqimit Mykola Solskyi.

Në kushtet e luftës në Ukrainë dhe vendimit të disa shteteve kufitare me të për ndalim të përkohshëm të importeve të grurit dhe produkteve të tjera bujqësore nga Ukraina, ministri ukrainas ka kërkuar një takim me ministren Krifca për të kërkuar mbështetje mbi propozimin e tyre ndaj Komisionit Evropian për pagesën e kompensimit për transportin e drithit nga Ukraina drejt Evropës. Ministrja Krifca është shprehur se si vend kandidat për BE, Shqipëria mbështet çdo mekanizëm apo politikë te Bashkimit Evropian e cila ul kostot e prodhimit për fermerët shqiptarë si dhe garanton qëndrueshmëri çmimesh për konsumatorët në tregjet ushqimore. 

Një kompensim i tillë do t’i mundësohej vendeve që ndodhen më larg nga kufiri ukrainas të marrin grurë me çmime të përshtatshme. Në të njëjtën kohë, fermerët në vendet fqinje të Ukrainës do të përjetonin më pak presion në lidhje me politikën e çmimeve duke e transmetuar këtë harmoni çmimesh edhe për vendet e tjera.

Biseda u zhvillua ndërsa mbahet në Luksemburg Këshilli i BE-së për Bujqësinë dhe Peshkimin.
Ministrja u ndal në masat e marra nga vendi ynë, me politikat e brendshme për bujqësinë, por edhe me bashkëpunimin rajonal për përballimin e pasigurive.

“Pas agresionit rus ndaj Ukrainës, me Akt normativ u krijuar Bordi i Transparences për monitorimin e çmimeve të produkteve bazë ushqimore, ku përfshihej edhe gruri. U përcaktua detyrimi për subjektet importues për të mbajtur rezerva 3 mujore. Gjithashtu u vunë në dispozicion garancia financiare shtetërore për të lehtësuar aksesin në financë të importuesve u monitoruan çmimet e shitjes për të garantuar transparencë. Më tej është bërë dhe një punë e madhe për të përfshirë prodhimin dhe përpunimin e drithrave për herë të parë në programin e investimeve IPARD 3”, tha Krifca.

Minisitrja Krifca theksoi gjithashtu bashkëpunimin e suksesshëm për furnizimin me drithëra në rajonin e Ballkanit Perëndimor brenda organizmit të Open Balkan.

Gjithashtu tha Krifca, për të garantuar prodhimin e të së njëjtës sasi gruri dhe rritjen e prodhimit në vend, në vjeshtën e vitit 2022, nëpërmjet skemës kombëtare të mbështetjes, u nis një masë e re për fermerët kultivues të grurit nga i cili përfituan mbi 4000 fermerë.

“Marrëveshja e një tregtie të lirë të pacenuar nga efektet e luftës në Ukrainë siguron krijimin e pandërprerë të zinxhirit ushqimor në të gjitha vendet e Europës apo të botës”, u shpreh ministrja.

/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lavdija: 25/04/2023 14:34

    Krifca the thiev. Number one

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Ermal Meta bëhet baba: Dora ime nuk ka qenë kurrë kaq e madhe, madje as zemra

Ermal Meta bëhet baba: Dora ime nuk ka qenë kurrë kaq e madhe, madje as zemra