Blinken: Një autokolonë diplomatike e SHBA në Sudan është sulmuar me breshëri plumbash

Blinken: Një autokolonë diplomatike e SHBA në Sudan është sulmuar me breshëri plumbash

1680879122_hgfdsa.JPG

Një autokolonë diplomatike e SHBA-ve u qëllua nga person të armatosur që besohet se janë të lidhur me milicinë e Forcave të Mbështetjes së Shpejtë Sudaneze në Khartoum.

Lajmin e konfirmoi ditën e sotme sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken i cili tha po ashtu se nga sulmi nuk kishte pasur të plagosur.

Të paktën 100 plumba me breshëri u qëlluan drejt autokolonës së ambasadës së SHBA gjatë sulmit, sipas mediave të huaja.

Blinken tha në një konferencë shtypi në fund të samitit të ministrave të jashtëm të G7 në Japoni se automjetet në kolonë kishin targa diplomatike dhe mbanin flamuj amerikanë.


Lajmi kryesor:

Luftimet e ashpra në Sudan, shkojnë rreth 200 viktimat! Grupet e armatosura sulmojnë shtëpinë e ambasadorit të BE-së


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Festivali i Dancit e seminari me të rinjtë, Preljocaj në Opera: Kontributi im, për të përforcuar lidhjet! E gjej vendin më të përparuar! Rroftë Shqipëria

Festivali i Dancit e seminari me të rinjtë, Preljocaj në Opera: Kontributi im, për të përforcuar lidhjet! E gjej vendin më të përparuar! Rroftë Shqipëria