Blinken thotë se SHBA i përgjigjet kërkesave të Rusisë, kërkon dialog: ‘Topi’ në anën e tyre

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken

Shtetet e Bashkuara dhanë përgjigje me shkrim të mërkurën ndaj kërkesave gjithëpërfshirëse të sigurisë ruse, një hap kyç në një proces të brishtë diplomatik ndërsa Rusia organizoi stërvitje të reja ushtarake në tokë dhe det pranë Ukrainës. Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se dokumenti, i dorëzuar personalisht nga ambasadori i SHBA në Moskë, John Sullivan, adresonte shqetësimet e Rusisë dhe ngriti ato të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj. Ai u tha gazetarëve se përgjigja përcakton një rrugë serioze diplomatike përpara, nëse Rusia e zgjedh atë, dhe ka një vlerësim parimor dhe pragmatik të shqetësimeve të Moskës. Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara janë të hapura për dialog.

"Të vendosësh gjërat me shkrim është një mënyrë e mirë për t'u siguruar që ne jemi sa më të saktë që të jetë e mundur dhe rusët i kuptojnë pozicionet tona, idetë tona, sa më qartë që të jetë e mundur. Tani për tani, dokumenti është me ta dhe topi është në gjykatën e tyre”, tha ai.

Uashingtoni e ka bërë të qartë se kërkesat ruse për NATO-n për të tërhequr trupat dhe armët nga Evropa Lindore dhe për të ndaluar Ukrainën që të anëtarësohet, nuk janë fillestare, por thotë se është gati të diskutojë tema të tjera si kontrolli i armëve dhe masat e ndërtimit të besimit. Nëse presidenti Vladimir Putin është i përgatitur të pranojë atë axhendë të kufizuar do të përcaktojë fazën tjetër të krizës, në të cilën Moska ka grumbulluar rreth 100,000 trupa pranë kufirit me Ukrainën, duke mohuar se planifikon të pushtojë. Zëvendësministri i Jashtëm rus Aleksandër Grushko i tha agjencisë së lajmeve Interfax, kur u pyet se sa kohë do t'i duhet Rusisë për të studiuar përgjigjen e NATO-s:

"Ne do ta lexojmë. Studiojeni. Partnerët studiuan projektin tonë për gati një muaj e gjysmë."

DIALOGU

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje Rusisë që të "de-përshkallëzojë menjëherë situatën", duke thënë se mosmarrëveshjet duhet të zgjidhen përmes dialogut dhe se çdo komb duhet të jetë i lirë të vendosë për aranzhimet e veta të sigurisë.

Në Paris, diplomatë nga Rusia, Ukraina, Franca dhe Gjermania mbajtën më shumë se tetë orë bisedime për përfundimin e një konflikti separatist në Ukrainën lindore, pjesë e krizës më të gjerë midis Moskës dhe Kievit që rrezikon të shndërrohet në një luftë në shkallë të gjerë. Më herët të mërkurën, duke iu përgjigjur komenteve të presidentit amerikan Joe Biden se ai do të konsideronte vendosjen e sanksioneve personalisht ndaj Putinit, Rusia tha se një veprim i tillë nuk do të dëmtonte liderin e Kremlinit, por do të ishte "politikisht shkatërrues".

Biden tha të martën se sanksionet personale ndaj Putinit, megjithëse një hap i rrallë, mund të konsiderohen si pjesë e një përpjekjeje të bashkërenduar nga Uashingtoni dhe aleatët e tij për të bindur Moskën se çdo agresion i ri kundër Ukrainës do të sillte kosto të shpejta dhe masive.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se ligjvënësit amerikanë që diskutonin sanksionet personale kundër liderëve më të lartë të Rusisë ishin të paditur për faktin se atyre u ndalohej ligjërisht të mbanin asete, prona dhe llogari bankare jashtë vendit. Pasuria personale e Putinit është një temë e ndjeshme në Rusi. Sipas zbulimit të tij më të fundit zyrtar, ai fitoi vetëm 10 milionë rubla (126,175 dollarë) në vitin 2020. Peskov ka thënë më parë se vendosja e sanksioneve ndaj Putinit do të përbënte një ndërprerje të marrëdhënieve diplomatike.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës