Bllokimi i lejeve të ndërtimit/ Roshi kundër: Rrit frikën, nuk duhet të frenohet normaliteti

1576008473_roshi.jpg
Për vendimin e pezullimit të lejeve të ndërtimit në zonat e prekura, inxhinieri Arben Meçaj tha "Unë nuk jam dakord me skema të tilla. Lejet e ndërtimit janë për objekte të larta. Është një masë të rishikohen lejet për kontroll konstruktiv. Është normale që të bllokohen lejet për të treguar përgjegjshmëri, janë të përkohshme". Artur Roshi, nënkryetar i komisionit të Ekonomisë e kundërshtoi një masë të tillë. "Pezullimin e leje e shikoj me rezervë, pasi e rrit shkallën e frikës. Me sforco lejet duhet të mbahen hapur, mund të bjerë ritmi, por të mos pezullohen. Kjo do të thotë se ndalojmë një sektor të rëndësishëm për zhvillimin e vendit. Me gjithë të këqijat nuk duhet ta frenojmë normalitetin. Njerëzit duhet të fillojnë punën normalisht". Ndërkohë që inxhinieri Dhimitër Papa tha se "Nëse nuk ka dëme të sistemit konstruktiv vijojmë me të tjerat, pastaj u themi nëse mund të rrinë përkohësisht në shtëpitë e tyre apo të dalin. Frenimi nuk vlen, pasi nëse subjekti aplikon dhe nuk i kthehet përgjigje futet në fuqi në heshtje".


Lajmi kryesor:

Tërmeti/ Sejdarasi: Në Durrës 10 mijë persona s'futen dot në punë! Meçaj: Shijaku, qyteti më i prekur, 325 banesa do shemben!


d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?×

Lajmi i fundit

John

Jeta juaj sentimentale do marrë një kthese tjetër! Beqarët të kenë kujdes...mësoni horoskopin për ditën e sotme