Bllokimi i produkteve nga fqinjët,
Panariti kërkon ndihmën e BE

Ministri Bujqësisë, Edmond Panariti i ka kërkuar homologut të tij gjerman, Christian Schmidt dhe Komisionerit të Lartë Europian të Bujqësisë Phil Hogan ndërhyrje për çështjen e bllokimit të herë pas hershëm të eksporteve bujqësore nga vendet fqinj dhe kērkoi ndihmen e BE e vendeve të rajonit për zgjidhjen e kësaj situate.
 
Kjo kërkesë nga ana e Panaritit është mbajtur gjatë vizitës që ai po mban në Gjermani, në kuadrin e Forumit Botëror të Bujqësisë.

panariti
 
Nga ana tjetër Panariti i informoi të dy personalitetet për zhvillimet e bujqësisë dhe progresin e kryer në drejtim të zbatimit të detyrimeve që rrjedhin nga kapitujt 11 dhe 12, si pjesë e proçesit të integrimit të sektorit në BE.

panariti
 
Ministri Panariti kërkoi mbështetje në rritje për bujqësinë, nisur nga zhvillimi i dukshem i sektorit gjatë 2015 ku eksportet bujqësore u rriten me mbi 40%.

panariti
 
Ministri i Bujqësisë së Gjermanisë  Christian Schmidt, njoftoi ministrin Panariti për një vizitë të tij të afert në Shqipëri.


Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)
 
 
 

//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?×

Lajmi i fundit

John

‘Ethet’ për një karrige në Bundestag, sfida e një shqiptari që kandidon për CDU: Edhe pa Merkel do jemi njësoj