Evakuohen me helikopter 4 alpinistët e bllokuar pranë qafës së Valbonës! Dy të dëmtuar, transportohen drejt Traumës në Tiranë

TROPOJË- Një aventurë në Valbonë i ka kushtuar rëndë 4 alpinistëve të cilët janë bllokuar në majën e Brizës, por pas njoftimit u evakuuan me helikopter. Për shkak të terrenit të vështirë me maja të thepisura, ata po eksploronin zonën por u bllokuan. Sipas informacioneve paraprake, njëri prej tyre ka thyer këmbën në pamundësi për të lëvizur sëbashku me një person tjetër  i cili ka mbetur i dëmtuar. Dy të lënduarit janë transportuar drejt Traumës në Tiranë ndërsa 2 të tjerët ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore. 

Kështu kërkuan ndihmë dhe ministria e Mbrojtjes bën me dije se helikopteri tip EC 135 ka evakuuar nga maja e Zhaporres në zonën e Valbonës, në 2328 metra lartësi 4 alpinistët që ishin bllokuar në terrenin e thepisur. Njëri prej alpinistëve që pësoi frakturë po dërgohet për të marrë ndihmën shëndetësore.

Ndërkaq, duke marrë parasysh edhe terrenin malor e të vështirë, i vetmi që mund të mundësonte shpëtimin e tyre ishte helikopteri pasi rruga nuk mund të përshkohej nga automjetet. 

Kujtojmë se një ngjarje e ngjashme ka ndodhur 2 muaj më parë ku një shtetas polak ra nga në kanionet e Gjipesë.

Ai u transportua me barelë nga forcat e policisë së Vlorës dhe u dërgua në spital për kurim të mëtejshëm. Në ndihmë të shtetasit Polak dhe për nxjerrjen e tij nga kanioni shkuan edhe alpinistë të ardhur nga Vlora, po ashtu dhe infermierë.

Turisti polak mbeti i bllokuar për 24 orë pasi kishte ngecur në 50 metra thellësi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:21
VIDEO/ Shpëtohen 4 alpinistët e bllokuar në qafën e Valbonës, mbërrin helikopteri

 

Ka mbërritur helikopteri I dërguar nga Ministria e Mbrojtjes për të shpëtuar 4 alpinistët e bllokuar në qafën e Valbonës.

Ora 19:59
 U bllokuan në Valbonë, Ministria e Mbrojtjes: Evakuohen me helikopter 4 alpinistët, njëri prej tyre me frakturë

4 alpinistët e bllokuar në qafën e Valbonës janë evakuuar me helikopter. Lajmin  e bën të ditur ministrja e mbrojtjes ku sqaron se është dërguar helikopteri tip EC 135.

‘Pas njoftimit të marrë, helikopteri tip EC 135 ka evakuuar nga maja e Zhaporres në zonën e Valbonës, në 2328 metra lartësi 4 alpinistët që ishin bllokuar në terrenin e thepisur. Një prej alpinistëve ka një frakturë dhe po dërgohet për të marrë ndihmën shëndetësore.’- thotë ministrja e mbrojtjes.

G.MO//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Jrhrh: 26/06/2022 22:25

    Ju lumte puna shum te shpejt reapect for BIG ALBANIA QASHTU

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Gjykata iraniane dënon karikaturisten me gjashtë vjet burgim për aktivizëm

Gjykata iraniane dënon karikaturisten me gjashtë vjet burgim për aktivizëm