‘Bloomberg’: Nëse Trump zgjidhet si president i SHBA-ve, do t’i përshpejtojë negociatat me Rusinë për ndalimin e luftës në Ukrainë

‘Bloomberg’: Nëse Trump zgjidhet si president i SHBA-ve, do t’i përshpejtojë negociatat me Rusinë për ndalimin e luftës në Ukrainë

Donald Trump, ish president i SHBA-ve

Ish-presidenti amerikan Donald Trump dhe këshilltarët e tij, duke i paraprirë edhe rikthimit të tij në Shtëpinë e Bardhë, po punojnë të angazhuar që të përshpejtojnë afatin kohor të mbylljes me sukses të negociatave për mbarimin e luftës mes Ukrainës dhe Rusisë, raporton Bloomberg.

Sipas burimeve, stafi i Trump planifikon të përdorë 2 pista negociatash: në Ukrainë, me kërcënimin për ndërprerje të ndihmave amerikane: nga ana tjetër, do të përpiqen të ulin Rusinë në tavolinë për bisedime, duke e kërcënuar që nëse Rusia s’pranon, ndihmat për Ukrainën do të vazhdojnë. Sipas burimeve, stafi i tij që përfshin edhe Robert O’Brien dhe Larry Kudlow, po punon për të ashpërsuar sanksionet ndaj Bankës Qëndrore Ruse.

Në artikullin e 'Bloomberg' shton se sidoqoftë për momentin s’ka asgjë konkrete dhe as rusët e as ukrainasit nuk janë kontaktuar, sepse kjo gjë do të ishte dhunim i Logan Act, ligj që ndalon qytetarët të veprojnë në fushën e politikës së jashtme si përfaqësues të Shteteve të Bashkuara.

Më tej raportohet se Trump dhe ekipi i tij po diskutojnë mundësinë e një NATO-je me dy nivele: një marrëveshje në të cilën Artikulli 5 (angazhimi që një sulm ndaj një anëtari të aleancës konsiderohet sulm ndaj të gjitha vendeve anëtare) do të aplikohej vetëm ndaj shteteve të cilat e përmbushin kuotën prej 2 % të GDP-së të shpenzimeve ushtarake për mbrojtje.

Kur u pyet për këto zëra që qarkullojnë, të publikuara nga Bloomberg, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg vuri në dukje se Artikulli 5 është një element kyç i NATO-s.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shkodër/ U kapën me kokainë në Shirokë, arrestohen dy 22-vjeçarë! Njëri prej tyre kishte municion luftarak në shtëpi

Shkodër/ U kapën me kokainë në Shirokë, arrestohen dy 22-vjeçarë! Njëri prej tyre kishte municion luftarak në shtëpi