Boehner: Plani i Obamës për rebelët sirianë është i drejtë

Presidenti i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, republikani John Boehner shprehu mbështetjen e tij për planin e presidentit amerikan, Barack Obama për të ndihmuar rebelët sirianë të moderuar kundër organizatës së Shtetit Islamik, para një votimi të parashikuar nesër.

"Mendoj se kërkesa e presidentit është e drejtë", theksoi John Boehner, pas një takimi të grupit në Capitole.

"Nuk ka asnjë arsye për të mos bërë atë që presidenti na ka kërkuar të bëjmë", shtoi ai.

Duke u bërë thirrje përfaqësuesve të votojnë "po", gjatë një votimi që do të zhvillohet nesër, ai nënvizoi rezervat e kampit të tij përsa i përket të gjithë strategjisë së Barck Obamës kundër ISIS-it.
"Nëse qëllimi është shkatërrimi i ISIS-it, ne duhet të shkojmë shumë më larg se ndërhyrja e dikujt në Siri dhe disa të tjerëve në Irak si edhe bombardimet", konfirmoi John Boehner./ATSH/
 

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’