Bogdanoviç: Serbia nuk arrestoi
Bler, s’ka për ta bërë as me Thaçin

Bogdanoviç: Serbia nuk arrestoi<br />Bler, s’ka për ta bërë as me Thaçin
Vizitën e Ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi në Beogar e ka komentuar edhe deputeti i parlamentit Serb, Goran Bogdanoviç. Në një intervistë për B92, ai theksoi se nëse Ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi do të vijë në Serbi ai nuk do të arrestohet. Mundësinë e arrestimit të Thaçit e kishte komentuar pak ditë më parë Prokurori për krime lufte i Serbisë, Vladimir Vukçeviç, i cili u shprehur se, nësë Thaçi shkon në Beograd, rrezikon të arrestohet.

“Ne patëm një situatë të ngjashme kur Toni Bler erdhi në Serbi dhe nuk e arrestuan, ndaj besoj se edhe këtë herë nuk do të ketë arrestime”, ka deklaruar Bogdanoviç duke theksuar se marrveshja e Brukselit është gjëja më e keqe që u ka ndodhur serbëve në Kosovë. Marrveshja e Brukselith thotë se zyrtarët e të dy shteteve mund të vizitojnë njëri tjetrin.
 
 Më tej Bogdanoviç ka thënë se vëndët e BE-së po I bëjnë presion ministrit të jashtëm të Kosovës që të marë pjesë në këtë aktivitet “ Një nga shtetet që po organizon këtë konferencë, Britania e Madhe po këmngul që Thaçi të jetë I pranishëm” është shprehur ai.

Në fund të intervistës intervistë ai ka thënë se qëveria Serbe duhet të zbatojë ligjet dhe në momentin që është nënshkruar një marveshje ne duhet ta zbatojmë atë dhe jot ë akuzojmë kundërshtarin.

Ndërkohë, ftesën për pjesmarrje të organizatës jo qeveritare “ Ambasadorët e Paqes”, e cila oraganizon këtë konferencë Ministry Thaçi e ka konfirmuar, duke ju bashkuar kështu liderve të tjerë Europianë të cilët do të marin pjesë në këtë konferencë ndërkombëtare.


Redaksia Online
(o.b/ Shqiptarja.com) 

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Charles III pritet të vizitojë Francën dhe Gjermaninë, vizitat e para shtetërore si monark i Mbretërisë së Bashkuar

Charles III pritet të vizitojë Francën dhe Gjermaninë, vizitat e para shtetërore si monark i Mbretërisë së Bashkuar