Bollino: Sheshi bosh i Sali Berishës! Ku përfunduan 40.000 anëtarët e referendumit anti-Basha?

Bollino: Sheshi bosh i Sali Berishës! Ku përfunduan 40.000 anëtarët e referendumit anti-Basha?

Carlo Bollino

Në kulmin e lëvizjes së tij “Foltorja”, Sali Berisha arriti të mbledhë sot një shesh bosh. Protesta “më madhështore” që kishte premtuar, nuk u bë dhe në fund, përballë kryeministrisë, u mblodhën më pak se 1000 vetë (disa të dhëna flasin edhe për 500). Një prani e papërfillshme e demaskuar nga droni i Report TV që tregoi nga lart përmasat e vërteta të pjesëmarrjes që as telekamerat e TV të familjes, të vendosura pak sipër kokave të pjesëmarrësve, nuk mundën të shumëfishonin, siç do të dëshironin. Pamje shokuese me siguri për Sali Berishën, por akoma më shumë me shpurën e analistëve të tij që prej javësh po përsërisin disa herë se lëvizja anti-Basha po mbledh shumicën e stërmadhe të militantëve të PD-së. Kjo është prova se sa Berisha, mbështetësit e tij dhe gazetaro-analisto-polemisto-inkuizitorët, janë edhe këtë herë larg realitetit dhe perceptimit të vërtetë të njerëzve.  

Është realitet se sot ishin në shesh shumë më pak militantë nga sa mblidhte Basha, i cili gjithashtu nuk arriti të nxirrte në shesh asnjëherë më shumë se 5-6000 vetë. Berisha mblodhi një të katërtën e militantëve të Bashës dhe Basha gjithsesi i humbi zgjedhjet; të dhënat duhet të bëjnë të reflektojnë ata që kanë iluzione se doktori është në gjendje të ndryshojë fatet e kësaj opozite. Duhet ta kuptojnë edhe disa analistë të paaftë për ndonjë parashikim të vërtetë, të verbuar vetëm nga urrejtja për Edi Ramën, që, pasi e nxitën për vite të tëra Lulzim Bashën drejt dhunës (“duhet të djegë Kuvendin”, këmbëngulnin në debatet televizive), përpiqen tani të nxisin Sali Berishën.

Pjesëmarrja kaq e ulët në protestën e sotme vë në dyshim edhe vërtetësinë e referendumit anti-Basha të organizuar nga Sali Berisha më pak se 48 orë më parë dhe që sipas tij mblodhi votën e mbi 40.000 anëtarëve të PD. Ku përfunduan? Si shpjegohet që këta 40.000 militantë imagjinarë të mobilizuar në votimet e të shtunës, u zhdukën në protestën e të hënës? As “populli i stadiumit” që me 11 dhjetor mbushi gjysmën e tribunës së Air Albania-s, ndoqi Berishën në rrugën e protestës. Një rrugë e djegur prej vitesh nga demonstrata edhe më madhështore të organizuara nga Lulzim Basha, por që kanë treguar tashmë që nuk prodhojnë asgjë. 

Berisha sot falimentoi në provën e forcës që shpresonte ta shpallte ndaj kryetar të Partisë Demokratike, një falimentim që vë në diskutim gjithë punën e tij në lëvizjen personale anti-amerikane dhe anti-Basha. Sali Berisha ishte i vetëm prej vitesh në zyrën e tij luksoze të dhuruar nga një oligark, nga e cila ëndërronte revolucionin imagjinar. Pastaj erdhi “Foltorja”, por “revolucioni” i saj zgjati vetëm pak javë. Tani që duhej të luftonte me të vërtetë, Mbreti doli lakuriq. Ushtria që besonte se kishte nga pas, në të vërtetë nuk e ndoqi. Doktori plak, po kthehet në vetminë e tij, ashtu siç meriton të përfundojë.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Frrok Çupi: Foltorja, një punë në të zezë

Frrok Çupi: Foltorja, një punë në të zezë